Прва активност у оквиру обележавања Европске недеље мобилности у Чајетини (видео)

С обзиром да је овогодишњи слоган Европске недеље мобилности "Крећимо се одрживо! Останимо здрави!" и да је општина Чајетина општина која мисли на своју будућност и усмерена је у правцу заштите дечјих права и очувања здравља својих најмлађих суграђана, Савез за безбедност саобраћаја општине Чајетина организовао је радионицу са стручним лицима СБ "Чигота" на тему гојазности деце.

https://www.youtube.com/watch?v=oahdHOHNNr0

Здравље младе популације нема само велики медицински значај за неку заједницу, већ је од изузетног економског и социјалног, а пресудног демографског утицаја на будућност сваке земље. У лечењу гојазности неопходно је ангажовање свих чланова мултидисциплинарног тима који чине лекари, психолози, нутриционисти, професори физичке културе, физиотерапеути.

"Нажалост наша деца остварују све већи степен гојазности и поражавајућа је чињеница да 80% гојазних адолесцената остаје гојазно у раној одраслој доби а то значи да компликације које већ имају временом постају много комплексније. Гојазност није само естетски проблем и подаци који говоре да је свако треће дете гојазно и да је све већи број деце у предшколском узрасту су озбиљан аларм за спречавањем компликација гојазности", рекла је др Снежана Лешевић, педијатар ендокринолог.

Компликације које гојазност изазива су поремећај крвног притиска, поремећај промета шећера у организму, дијабетес типа 2, поремећај метаболизма, психолошки поремећај, ортопедски проблеми као и нарушеност репродуктивне функције. Недовољна физичка активност такође је један од фактора ризика за настанак гојазности.

"Физичке активности су неопходне за наше добро здравствено стање и то је нешто што је незаменљиво. Физичке активности у програму Чигота су вежбе у базену једном дневно, вежбе у сали пре и после подне као и шетње два пута дневно. Можемо рећи да су шетње најздравије и најефикасније јер се одвијају у природи. Управо смо завршили шетњу која је трајала 50 минута", рекао је Чоловић Предраг, професор физичког васпитања.

О томе зашто није "здраво, па дебело" (што смо сви бар једном у животу чули), и како да на време код детета развијете здраве навике или му помогнете, ако већ има проблема са вишком килограма, саветује Милица Цвијовић, нутрициониста - дијететичар.

"Оно што је највећи проблем код исхране гојазне деце јесу погрешне навике које се стекну у раном детињству. Морамо едуковати и родитеље да деца понесу здраве навике од куће. Пре свега морају имати три главна оброка и две ужине. Нема прескакања оброка, нарочито прескакања доручка; мусли са јогуртом, воћкица, један здрав сендвич може бити здрав доручак. Нема оправдања "немам времена", пробудите дете пола сата раније или му спакујте здраву ужину, најлакше је дати детету паре да купи ужину".

Имајући у виду да гојазност узрокује психосоцијалне проблеме – ниско самопоштовање, депресију, анксиозност и тешкоће у интерперсоналним односима, у програму лечења гојазности деце обавезан је и свакодневни и интензиван рад са психологом. Циљ психолошких радионица је пробудити свест о сопственој одговорности за гојазност, јер само тако процес мршављења може бити успешан.

Данка Миловановић