Златибор је ових дана као ваздушна бања добио још једну-пчелињу бању која на најбољи начин допуњава здравствени туризам ове планине. Пчелар Сретен Обућина на Златибору је отворио прву апикомору-инхалације из кошнице.
Мед и други пчелињи производи представљају право богатство витамина, минерала и беланчевина, а пчелар Сретен Обућина са Златибора отишао је и корак даље. Он је изградио прву апикомору на Златибору у којој ће се пре свега особе које пате од респираторних обољења инхалирати уз помоћ ваздуха из кошница. У дрвеној кућици за почетак налази се пет кошница са пчелама и опремом за инхалацију, а како власник најављује у плану је и проширење тог броја.
"Ово су кошнице типа дадан блат. Унутра се налази десет рамова у доњем делу и десет у горњем. Иначе ја сам ту саставио две пчелиње заједнице да би појачао капацитет кошнице. Сама инхалација помаже желудцу, дисајним органима, кардио-васкуларном систему, појачава имунитет самим тим што из кошнице испаравају разни мириси од пчелињег млеча, трутовског млеча, матичног млеча, од перге, од полена, воска, прополиса. То је све корисно организму, у сваком случају не може да штети", каже Сретен Обућина-пчелар.
Један од корисника услуга ове апикоморе каже како му је ова пчелиња бања доста корисна и да му је много помогла. Позива Златиборце и туристе да уместо доколице шетају по Златибору и то допуњавају оваквим подухватима који ће допринети побољшању здравственог стања сваког од нас.
"Ја немам ништа друго да додам осим да нас Златиборце и наше госте позовем да поред тога што удишемо овај лепи златиборски мирисни ваздух, дођемо и овде да се инхалирамо и да вентилирамо наша плућа и алвеоле зато што сви који живе у граду плитко дишу а овде је прилика да се заиста дубоко продише, да се удише овај пчелињи ваздух плућима а да се издише трбухом. Ово стварно не може никоме да шкоди само може да помогне", рекао је професор Рале Милић, корисник ове апитерапије.
Велику помоћ Сретен је имао од свог рођака Марка Вукотића такође пчелара, уз чије веште руке и скромно мишљење као једног од представника млађих пчелара је било лакше све ово остварити и омогућити свим заинтересованима да дођу у ову новоотворену апикомору.Систем инхалирања је бањски-ујутру и после подне и сама инхалација траје око 20 минута а по препоруци лекара апитерапеутског друштва Србије, терапију би требало користити од 10 до 20 дана и то би било најбоље у пролеће.
Власник додаје да ће у наредном периоду у дрвену кућу поред кошница за инхалирање, додати и две софе на којима ће заинтересовани моћи да преспавају у апикомори и да током целе ноћи удишу тај ваздух из кошница. Изашао би у сусрет особи млађег узраста са респираторним проблемима да дође на терапију и да уз помоћ свог лекара прати како ће терапија деловати и колико ће му помоћи.
https://www.youtube.com/watch?v=7RNQA7-pQjo&feature=youtu.be
Данка Миловановић