По Календару здравља, 11. септембар се обележава као Светски дан прве помоћи. Намера је да се на овај дан скрене пажња јавности о значају познавања прве помоћи за појединца и за друштвену заједницу.
Несрећа није увек предвидива. Она се може догодити било када, на било ком месту и свако може бити погођен. Мере прве помоћи код срчаног застоја, на пример, које су примењене на брз и квалитетан начин у великој мери смањују стопу смртности и степен компликација, те је из тог разлога потребно урадити што шири обухват едукације грађана, како о бризи о сопственом здрављу, тако и о мерама и техникама које је потребно применити у случају срчаног застоја. Компресије грудног коша и вештачко дисање у срчаном застоју су незаобилазна карика у ланцу спасавања и потребно је да што већи број људи прође кроз обуку прве помоћи.
Годишње више од 14 милиона људи широм света научи како да пружи прву помоћ у оквиру организације Црвеног крста. Прва помоћ је препознатљив симбол организације Црвеног крста и једна од важних области деловања Црвеног крста у целом свету. На вежбама се могу научити санирања повреда као што су: унутрашњи прелом, угануће зглоба, срчани напад, бесвесно стање, чак и поступак реанимације.