Пу "Радост" - активности у 2022. години (видео)

v

Општина Чајетина већ дуги низ година води активну и стратешки оријентисану политику у области предшколског васпитања и образовања, радећи на развоју инфраструктуре, подстицању опстанка младих људи на овим просторима, али и  улагањем у предшколске објекте о чему сведоче и недавно реновиране просторије старог дела  вртића у Чајетини као и прошлогодишња обнова вртића у Љубишу уз помоћ Фондације Новак Ђоковић. За предстојећу годину у плану је велика реконструкција и доградња објекта ПУ „Нарцис“ на Златибору.

Ову радну годину дечји вртић „Радост“ почео је са 700 уписане деце у свим објектима, од чега су 141 предшколац распоређен у девет група у Чајетини, Златибору, Кривој Реци, Мачкату, Сирогојну, Љубишу и Шљивовици. У Вртићу се и ове године одвијају додатни програми и неизоставна сарадња са логопедом који ће са децом радити сваког радног дана у преподневној смени.

„У току је имплементација нових Основа предшколског програма под називом „Године узлета“ и тим поводом били смо у студијској посети у Чачку и у Шапцу, где смо видели како све то изгледа. Дужни смо да радимо по том програму што подразумева развијање тема и пројеката са децом, уређивање простора на прописан начин где ће доминирати природни материјали и оно што је руком израђено. Нема готових играчака и трудимо се да тога буде све мање како би деца развијала своје креативне потенцијале и машту и на тај начин стицала искуство за будућа учења“, каже Милан Туцовић, педагог ПУ "Радост" Чајетина.

Имајући у виду да вртић више није само место за чување деце већ је образовна установа у којој се на систематичан и плански начин приступа образовању деце, Милан Туцовић каже да се са најмлађима свакоднево учи на различите начине и обрађују теме из животно практичних ситуација за које су сами исказали интересовање. 

„Што се тиче учења бројева и слова у току предшколског програма то није обавезно и према препорукама новог програма то треба избегавати. Код нас од раније постоји навика да наручујемо радне листове а сви издавачи имају делове који се односе на почетне математичке појмове и слова. У задње време се трудимо да избегавамо рад у том смислу. Мислим да за све постоји време и да ће малишани имати прилике да раде на описмењавању када крену у први разред“.

Захтева за пријем све је више нарочито када је реч о јасленом узрасту. Стални раст новопримљене деце присутан је и у сеоским срединама. С обзиром да на Златибору расте и број досељеника међу децом има и малишана из иностранства и из мешовитих бракова. Могућност уписа омогућена је током целе године а у последње две године и електронским путем.

„Психолози и логопеди тврде да је период за усвајање страних језика до пете године тако да код млађе деце то и није толики проблем, они временом успеју да савладају језик. Уколико један од родитеља говори матерњи језик, доста је битно да се у кући прича са дететом на нашем језику и ми овде, тако да се брзо усваја. Након што прође пета година имамо мали проблем са комуникацијом са васпитачима, са прилагођавањем. Уз помоћ логопедских третмана покушавамо ове баријере да превазиђемо“.

Проблем мањка простора јавља се и ове године у вртићу на Златибору с обзиром на велики број предшколца. Добра вест у овом тренутку јесте да су радови на доградњи објекта „Нарцис“ у току. Радови ће бити обимни па самим тим изискују доста материјалних средстава и времена а завршетак се очекује наредне године.