ПУ Ужице: Општа ситуација у ужичком крају позитивна

пу

Представници Полицијске управе Ужице представили су јавности податке који се тичу генералне безбедносне ситуације на територији над којом имају надлежност.

Укупна ситуација оцењена је као повољна, са акцентом пре свега на мањи број тешких кривичних дела као што су убиства ил итешке крађе и разбојништва. Као један од безбедносних изазова истакнут је повећан број странаца са привременом боравишном дозволом, који је већи за 33 одсто у доносу на прошлу годину.

„Регистровано је око 100.000 иностраних грађана на простору Златиборског округа. Оно што је добра ствар је што, за разлику од већег дела Србије, овде нема проблема са мигрантима. Регистровано је њих 10, од чега су петроица тражили азил. Апеловао бих још једном на власнике ватреног оружја да је 5. март крајњи рок за замену старих оружаних листова. Ми смо већ извршили више од 4.000 контрола индивидуалних власника, од којих су неки санкционисани, док након контрола стрељана и стрелишта није било никаквих неправилности“, каже начелник ПУ Ужице, Милован Кнежевић.

Број кривичних дела је повећан за три одсто у односу на прошлу годину (885 кривичних дела), док је смањен број дела која се тичу имовинског криминала. То је, између осталог, резултат појачаних активности полиције у областима илегалног оружја, еколошког криминала и наркотика

„Смањење се примећује и у броју случајева који се тичу привредног криминала, где је учињено 51 кривично дело, а укупна материјална штета процењује се на више од 15 милиона динара. Регистровано је 14 случаја који се тичу високотехнолошког криминала, 19 случајева еколошког криминала, а 213 дела тиче се производње и промета опојних дрога. Укупно је одузето више од шест килограма наркотика, највише марихуане, а регситровано је 18 кривичних дела који се тичу наркотика које су извршила малолетна лица. Расветлили смо 170 кривичних дела, по чем усмо међу најбољих седам полицијских управа у Србији. У случајевима наношења тешких телесних повреда и разбојничких крађа имамо стопостотну успешност у решавању“, рекао је начелник одељења криминалистичке полиције, Мирослав Голубовић.

Није било већих изазова по питању нарушавања јавног реда и мира. Највише прекрашаја у тој области било је по питању врешања и злоставкљања, као и вређања и ометања службеног лица у вршењу дужности.

„Није било нарушавања јавног реда и мира у већем обиму, нпр. на јавним скуповима. Имали смо 764 јавна скупа, од чега су већина били мотивисани спортским догађајима и том приликом није било нарушавања реда и мира. У минулој школској години регуистровали смо 308 безбедносно интересантних догађаја, од чега 14 кривичних дела и три прекршаја. Углавном су у питању била кривична дела против имовине и дела са дрогом. Од 12 извршилаца кривичних дела њих девет су били малолетници“, изјавио је начелник одељења полиције, Владан Дерикоњић.

Безбедносна ситуација усаобраћају је за првих девет месеци ове године смањен број несрећа за пет одсто и троје мање погинулих, док је повећање незгода са повређеним лицима.

„Погинуло је 14 особа, од чега су осморо били возачи, а једно лице је било пешак. Два лица су била деца старости до 14 година, једно је било путник у возилу, а једно возач мопеда. Несреће се углавном догађају на путевима који су изван насеља, где је и највећи број погинулих. Најчешћи узроци несреча су неприлагођена брзина, непрописно претицање, као и вожња под дејством алкохола или психоактивних супстанци“, каже Дарко Драговић, начелник Саобраћајне полиције.

Сектор за ванредне ситуације у овој години имао је 580 интервенција, од чега 324 пожара, две експлозије и 33 техничке интервенције у саобраћају. У ти мситуацијама спасено је 70 особа, а живот је изгубило 18 лица. Тим за уништавање неексполодираних средстава уништио је 78 направа, које су углавном биле муниција или бомбе остале из претходних ратова.

„Имали смо четири ванредне ситуације, у Ужицу, Косјерићу, Пожеги и Ариљу и све су се тицале последица поплава. Од већих интеревенција истичем пожар у Ратарској улици, где смо евакуисали 6. и 7. спрат зграде, као и пожар у фабричком простиру у Турици. Помагали смо у Сјеници и Тутину на санирању псоледица поплава, а пет наших припадника помагало је у Турској током разорних земљотреса“, истиче Саша Цицварић, начелник Сектора за ванредне ситуације.