У Чајетини је од јуна ове године кренула са радом Комунална милиција и улицама ће у две смене патролирати 10 милицајаца који су обуку завршили у Кули. Основни задатак јесте брига о јавним површинама а с обзиром да већина насих суграђана има високу комуналну културу, рад комуналне службе ће бити умногоме олакшан.
Прва општина у Републици Србији која је основала службу Комуналне милиције јесте општина Чајетина. Комунална милиција формирана је 2019. године и због правних и административних компликација а и с обзиром на ситуацију са корона вирусом, обука је спроведена ове године у фебруару.
„Укупно 11 полазника је отишло на обуку пре које су морали проћи здравствени преглед и добити уверење да нису кривично гоњени. Обука је била организована у наставном центру Кула, где такође полиција, жандармерија и ватрогасци обављају своју обуку. Обука је трајала десет недеља по питању поступања теоретског дела коју су нам држали људи који имају много више искуства, била је баш темељна и пуно смо тога научили што нам је било од велике помоћи у почетку нашег рада а и у даљем раду“, рекао је Душко Станић, руководилац Комуналне милиције.
Са радом се кренуло од јуна текуће године. Први месеци искоришћени су за упознавање са тереном и људима и током патролирања упућивани су и грађани и туристи на присуство комуналне милиције на нашем подручју. Са званичном применом овлашћења кренуло се од августа.
„Што се тиче послова које Комунална милиција обавља, као што сам и рекао, пре свега ми се ослањамо на одлуке општине и бавимо се заштитом јавних површина односно локалних путева, локалних саобраћајница, водоснабдевањем, заштите животне средине, депоновања смећа, такси превоза. Имамо једну широку област и пуно посла који се трудимо да организујемо на најбољи могући начин са расположивим људством и ресурсима“.
У претходном периоду Комунална милиција имала је највише позива по питању непрописног паркирања на јавним површинама а доста пријава је било и у случајевима неадекватног држања животиња, односно присуства животиња у зонама које општинском одлуком нису предвиђене за ту намену.
„Доста акцента дајемо на превентивни рад и заиста се трудимо да људе усмеримо у правцу шта би требало а шта не, није репресија примаран циљ. Апелујем овим путем на наше суграђане, људе који долазе на Златибор и који га посећују да воде рачуна где се заустављају, где одлажу своје смеће јер сви овде боравимо, пуно породица има са малом децом, пуно старијих људи који не могу да прођу од непрописно паркираних возила. Због актуелне епидемиолошке ситуације скренуо бих пажњу да се власници локала придржавају прописаних мера а ми ћемо сигурно у наредном периоду појачати контролу. Ми смо пре свега сервис грађана и наша врата су пре свега отворена за савет и консултације а на крају, као последња мера, ако прича и договор не дају резултате, ту је та могућност да репресивно делујемо".
С обзиром да комунални милицајци имају статус службеног лица, у случају ометања службеног лица у поступању, прописане су казне које се крећу између 20.000 и 100.000 динара. Уз нека постојећа овлашћења додата су и нова и поред упозорења, усменог наређења, легитимисања сада постоји и могућност аудио видео снимања што је поједноставило рад службе.
Данка Миловановић