У Србији од рака дојке годишње оболи више од 4.600 жена, а умре око 1.600, наша земља је по броју оболевања негде у средини у Европи, док је по броју смртних случајева друга, што указује на касно јављање жена код лекара, изјавила је данас председница удружења жена оболелих и лечених од рака дојке Емина Спасић.
Поводом Националног дана борбе против ове болести, председница удружења "Будимо заједно", заједно са својим чланицама, извела је данас перформанс "Један снимак мења све" на Тргу републике у Београду.
Спасић је у изјави за Тањуг истакла значај превентивних прегледа, јер "ако се болест на време открије, излечива је у 95 одсто случајева".
Жене лечене од рака дојке показале су данас грађанима и медијима своје снимке када су први пут откриле да болују од ове болести и на тај начин желеле да подигну свест о важности скрининга и може спасити живот.
"Наша земља је по броју смртних случајева друга у Европи, а то указује на касно јављање жена код лекара, када је болест већ поодмакла и кад је лечење већ много теже и резултати нам показују да се често завршава фатално", указала је Спасић и додала да је ове године скрининг уведен у општинама Нови Београд, Врачар, Обреновац и Ниш.
Додала је да снимцима желе симболично да покажу колико је важно да се оде на скрининг преглед, наводећи да је мамографија "златни стандард" за све жене које су прешле 45 годину.
Истакла је да свака жена, и млада и она старија, треба једном месечно да ради самопреглед дојки, а да једном годишње иде код лекара на преглед.
Спасић објашњава да младе жене раде ултразвук дојки, јер је њихово ткиво жлездано, док старије жене раде мамографију, додајући да се она ради једном у две године.
"Уколико се појави било каква промена, жена се шаље на даљу дијагностику. То је начин да сачувају здравље и да буду безбедне. Ти прегледи не могу спречити појаву болести, али могу открити болест у самом зачетку, када се она у 95 одсто случајева лечи", рекла је Спасић.
Удружење жена оболелих и лечених од рака дојке "Будимо заједно" упутило је и апел здравственим институцијама да организују редовне скрининг прегледе који ће бити доступни у свим деловима Србије.