Јуче је у чајетинској библиотеци у оквиру пројекта “Развој предузетништва и запошљавање младих у руралним срединама” одржано предавање о производњи малине и другог јагодастог воћа. Пројекат, који је део програма националне стратегије за младе финансира Министарство омладине и спорта, а спроводи га УГ “Центар за унапређење предузетништва младих”. Ово дешавање подржала је Канцеларија за младе општине Чајетина, а укључило се и Привредно друштво за развој пољопривреде “Златиборски еко аграр”. Циљна група били су млади који су заинтересовани да остану у својој средини, а предавање је имало за циљ како да започну производњу, колика су почетна улагања, која је јагодаста врста најзахвалнија, а која најисплативија за гајење, и слично. Према речима проф. рд Михајла Николића са Пољопривредног факултета из Београда почетни улог за површину засада од 10 ари јагодастог воћа потребно је од 1.000 до 1.500 евра, што и није тако велико улагање (осим за боровницу за коју треба издвојити више средстава).
Најмањи улог (трећеина од наведене суме) потребан је за подизање засада рибизле, која већ у трећој години даје солидне приносе, а која се добро пласира на тржишту. После рибизле, најрентабилнија је производња јагода, јер она даје такође добар род, а оно што је још значајније- прва у току године даје род, па самим тим и новчане приходе. “Шта је проблем у Србији? Проблем је што се до бербе малина произвођач задужује, а када почне берба треба да се и одужи, и заради нешто новца”, каже др Николић. Такође додаје да је у производњи воћа ретко кад ко изгубио; само је питање колико је зарадио.
Без обзира колико се Канцеларија за младе потрудила да обавести младе о овом предавању, посећеност је била слаба. Свим присутнима “Еко аграр” је обезбедио по 30 садница малине желећи да подстакне младе како за бављење воћарством, тако и за останак на селу.
Мирјана Луковић Ранковић, zlatiborpress.rs