Све школе у Србији које су папирни дневник замениле електронским, имају сада могућност да родитељима креирају налоге и поделе шифре за приступ електронском дневнику (ЕсДневник).
Када ће родитељи "кликом на миша" моћи да прате изостанке и оцене своје деце, сада искључиво зависи од ажурности школа.
Руководилац пројекта "Е просвета" Бојан Радић каже за Тањуг да је зацртани рок био да се до краја године родитељима омогући приступ електронском дневнуку, али да су успели цео посао да заврше раније.
- Све школе које су увеле електронски дневник имају могућност да родитељима омогуће приступ оценама. Којом динамиком ће то да се ради сада искључиво зависи од школе - појаснио је Радић и додао да родитељске налоге за приступ евиденцијама издају школе, према динамици коју саме одреде.
Родитељи имају приступ и могу да виде само оцене и изостанке свог детета. Оцене ће моћи да прате са два дана закашњења, јер су уважени предлози психолога и педагога да се деци да могућност да сами родитељима саопште оцене.
Пројекат електронског дневника започео је пилотом пројектом у школској 2017/18. години, у 60 школа. По завршетку тог пројекта одлучено је да се све школе у земљи укључе у главни пројекат у школској 2018/19. години.
Оцене свих ученика могу да виде само директор школе и разредни старешина, док остали наставници могу да виде само своје оцене, а не оцене својих колега, а све у циљу веће објективности.
Према плану обука, свих 1.764 основних и средњих школа, са свим својим истуреним одељењима, биће у систему најкасније до 21. децембра 2018. године.
До 30. новембра 2018. године обучени су наставници у 1.704 школе.
Извор: Тањуг