„Сабор сећања, пијетета и сарадње“ (видео)

цигла

Јуче је обележено 110 година од битке која се одиграла на Цигли између Аустро-Угарске војске и Лимског одреда којим је командовао мајор Василије Луковић. Палим борцима и њиховом команданту на овом месту пре десет година подигнут је споменик , а ТУ „Јабланица“ под покровитељством општине Чајетина одржава од тада „Сабор сећања, пијетета и сарадње“.

„Сабор сећања, пијетета и сарадње“ одржан је јуче код споменика на Бијелој Глави у Златиборском селу Јабланица. Споменик је подигнут у знак поштовања и захвалности палим борцима и њиховом команданту, мајору Василију Луковићу, који су одбранили овај битан стратешки положај у августовској бици 2014. године од бројно моћније Аустро-Угарске војске. Након полагања венаца и одржаног помена, присутнима се обратио јабланички свештеник, Бојан Мијаиловић, којем је ово била и прва служба.
"Ми данас овде славимо наше мученике, српске мученике и они су били сведоци свог избора, они нису остајали у својим домовима него су излазили да бране своју домовину своју државу и били су, између осталог, сведоци свог страдања. Сваки метар ове наше Србије јесте натопљен њиховом крвљу и сваки грумен ове наше земље крије у себи кост неког нашег мученика, страдалника, претка. Ми морамо, драга браћо и сестре, да научимо наше потомке да „нема лепе крошње без јаког корена“ и када читамо Милутина Бојића и Плаву гробницу, свакоме од нас буде тешко када прочитамо да су они били, уствари, ти неки прометеји наде или апостоли јада зато што су своја тела остављали на дну Јонског мора, али се њихова храброст уздизала и до врха Кајмакчалана“. 

У присуству многобројних званица и гостију који су стигли из суседних општина и градова, као и представника пријатељских општина Рудо и Кнић са којима је кренула реализација идеје о градњи овог спомен парка, заменик председника општине Чајетина, Зоран Удовичић је истакао да ова општина има моралну и људску обавезу да чува сећање на ратнике који су на Цигли дали своје животе за отаџбину.

„Општина Чајетина ће и у наредном периоду настојати да помаже изградњу овог спомен обележја, спомен дома који је у плану да се ради наредних година. У наредном периоду сигурно ћемо бити на раполагању овим људима овде који улажу максималан напор да отргну од заборава људе који су овде дали своје животе за отаџбину“. 

На споменику, који је израдио трнавски уметник Владимир Митровић,  уклесано је 37 имана палих бораца.
Вукомир Божанић, председник ТУ „Јабланица“.

„Наша војска је сутрадан по разбијању непријатељске солдатеске на Церу, на Преображење, вратила се овде и покопала своје мртве војнике и подигла споменик, бајонетима исклесан и то је недвосмислено први споменик српском војнику у Првом светском рату.  

У културно-уметничком програму су овога дана учествовали песници, певачи из вика, певачке групе, хор СВ.пророка Илије из Мачката, а  програм је завршен свирањем повечерја и песмом „Тамо далеко“.