Сајам запошљавања: Већа потреба за инжењерима машинске, грађевинске и електро струке

сајам

Сајам запошљавања који је данас одржан у Ужицу окупио је 18 послодаваца из Ужица, Севојна, Чајетине и Пожеге који су огласили потребу за 220 радника на различитим позицијама за више различитих образовних профила. У понуди су била занимања из машинства, грађевинарства, електро струке, прехрамбене технологије, графичког дизајна, економије, саобраћаја, администрације, као и текстилне струке.

Национална служба за запошљавање је одавно препознала ову меру као одличан начин запошљавања незапослених лица, с обзиром да лица могу интензивно у току дана остварити контакте са већим бројем послодаваца, навела је директорка Националне службе за запошљавање Филијале Ужице Зорица Милошевић.

Велики одзив послодаваца и незапослених лица биће одличан показатељ да је одржавање овакве једне манифестације у нашем граду оправдано и пожељно. Национална служба је прошле године организовала два сајма запошљавања у Пожеги и Бајиној Башти где је присуствовало укупно 990 лица, а након шест месеци од одржавања сајмова 333 лица су остварила неки вид радног ангажовања, казала је Милошевић.

У односу на прошлогодишњи сајам запошљавања ове године већа је потреба за инжењерима грађевинске, машинске и електро струке, а у повољном положају су инжењери који имају одређене лиценце за обављање послова.

Истакла бих да постоји дефицитарност доктора медицине, правника са положеним правосудним испитом, професора физике, математике, техничких предмета, значи свих машинских и електро предмета у нашим средњим школама које су техничког усмерења. Иако данас није таква понуда на сајму, али константно су отворене позиције за све профиле угоститељске, тражени су конобари, кувари, помоћни кувари, роштиљџије и пица мајстори и нарочито је за овим занимањима изражена потреба на подручју Златибору, навела је Милошевић.

Незапослена лица су на штанду националне службе могла да добију помоћ око писање радне биографије, као и потребне информације о расписаним јавним конкурсима националне службе за реализацију програма и мера активне политике запошљавања за ову годину.

–Национална служба је почетком априла расписала 12 јавних позива за реализацију програма и мера тако да лица и послодавци могу аплицирати за субвенцију за самозапошљавање за програм стручне праксе мере у приправништва, као и меру стицања практичних знања. Имамо три позива која се односе на подстицај за запошљавање особа са инвалидитетом, а велика заинтересованост годинама уназад од стране послодаваца и незапослених лица влада за програм обуке на захтев послодавца за различите нивое квалификација и врсте образовања, рекла је Милошевић.

Град Ужице је на основу Локалног акционог плана запошљавања за период од 2024. до 2026. године издвојио за ове мере у 2024. години 12 милиона динара, што је заједно са са средствима Министарства за рад укупно 23 милиона и 900.000 динара, навео је члан Градског већа Слободан Кузмановић.

–Четири најзначајније мере су самозапошљавање где смо издвојили највише средстава и планирано је да ова средства искористи око 40 незапослених лица, затим мера запошљавања лица са инвалитетом и стручна пракса. Жеља нам је да на овај начин запослимо што више младих особа, рекао је Кузмановић.

На евиденцији Националне службе за запошљавање Филијала Ужице, која покрива шест општина златиборског округа град Ужице, Бајину Башту, Чајетину, Ариље, Пожегу и Косјерић налази се 6.530 незапослених лица.

Када посматрамо исти период претходне године број лица на евиденцији се смањио за 322 што је значајно смањење. Учешће жена је неких 55  посто у структури незапослених, а  када посматрамо старосну структуру незапослених лица 17 посто су лица млађа од 30 година, а од 50 година је од 43 до 50 одсто лица, док се у зависности од општине креће учешће лица која су старија од 50 година, навела је Милошевић.

Што се тиче образовне структуре, како је рекла Милошевић, највише учешће имају лица трећег и четвртог нивоа квалификација који учествују са неких 57 посто, док лица шестог нивоа квалификације учествују са 11,3 посто, а лица седмог степена стручне спреме учествују са неких 4,7 посто у укупном броју незапослених лица.

Потпуковник Горан Минић начелник центра Министарства одбране Ужице је говорио о добровољном служењу војног рока и могућности запошљавања у Војсци Србије.

–На сајму запошљавања који организује Национална слузжба за запошљавање представљамо могућности запослења у Војсци Србије на радна места професионалног војника односно официра након завршеног војно- стручног оспособљавања за резервне официре. У току је конкурс за подофицире који је отворен до 30. априла где могу конкурисати сва лица која су држављани Републике Србије, потребно је да имају средњу стручну спрему и за ову категорију није потребно да су лица служила војни рок, навео је Минић.