Савет лекара: Не узимати антибиотике на "своју руку"

Од почетка сезоне надзора, од 3. октобра прошле до 1.јануара ове године, Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” је пријављено 70.215 оболелих од обољења сличних грипу, што представља већи број оболелих у односу на исти период прошле сезоне. На територији општине Чајетина такође је повећан број оболелих. Дневно се, на одељењу педијатрије, јави преко тридесеторо деце, а слична ситуација је и са одраслима. Лекари Дома здравља Чајетина апелују на грађане да не долазе одмах у ову здравствену институцију, како се не би стварале беспотребне гужве. Помоћ лекара најбоље је затражити уколико телесна температура не спада неколико дана.

Повишена телесна температура, малаксалост, кашаљ, цурење носа, главобоља и повраћање, главни су симптоми са којима се све већи број деце, али и одраслих јавља лекарима. Педијатри апелују  на родитеље да избегавају места где има доста људи, а то су првенствено затворене простроје. То не значи да децу не треба изводити напоље, напротив, треба ићи у природу и на снег. А када  дете треба довести на преглед?

DSC_0017 (Large)  "Тек када је дете лошег општег стања, тада је потребно да се јави лекару. Оно што родитељи могу сами да ураде код куће је да дете мирује, да узима довољно течности. Температуру треба скидати када је преко 38,5, потребно је одржавати проходност носа. Замолила бих родитеље да не дају децу, сами на своју руку, антибиотике, јер они у овом случају немају никакав утицај на оздрављење и вирусне инфекције", каже  др Биљана Пантовић, педијатар Дома здравља Чајетина.

Симптоми слични грипу присутни су и код одраслих особа на територију чајетинске општине, али и код све већег броја туриста, који ових дана бораве на Златибору.

DSC_0027 (Large)

"Апелујем на све грађане за мало стрпљења, јер нам је један педијатар отишао у пензију, и само два педијатра раде и у Чајетини и на Златибору. Зато ми лекари опште медицине морамо прегледати децу. На првом месту су нам свакако деца и труднице, па онда сви остали. Велика је учесталост обољевања, пуни су нам ходници и зато још једном молим за мало стрпљења", наглашава др Гордана Бојовић, начелница опште службе Дома здравља Чајетина.

Чајетински Дом здравља ради 24 сата дневно, а са својим особљем, покрива и рад амбиланте на Златибору, на коме тренутно борави више од 20.000 гостију. Др Бојовић такође апелује на грађане да не долазе одмах у ову здравствену установу, како се не би стварале беспотревне гужве. Саветује се конзумација што више витамина, воћа и течности, а уколико се настало стање не побољшава ни кроз два три дана, онда је потребно јавити се лекару.

Иначе, по подацима Инстутута Батут, до сад су потврђена два типа вируса инфлуенце: А(Х3) и инфлуенца тип Б, а међу лабораторијски потврђеним случајевима је најчешће заступљен подтип вируса грипа А (Х3).

Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs

https://www.youtube.com/watch?v=Gzsf57cgx2w&feature=youtu.be