Савети лекара за борбу против инсеката (видео)

Ове године долазак лета у наше крајеве пропраћен је великом влагом и количином падавина које погодују размножавању инсеката, пре свега комараца.

Дуги летњи дани и топле вечери, поред тога што људима омогућавају дужи боравак и бављење многобројним активностима на отвореном, са собом носе и одређене неугодности попут сусрета са различитим инсектима који су у ово доба године најактивнији - а то су комарци, крпељи, пчеле, осе, стршљени, бумбари и др.

„Код нас је нешто мање инсеката него у градовима. Када дође до уједа, причамо о  комарцима, довољна је само нека хладна облога а ако дође до неке веће реакције јавити се лекару,“ каже докторка Гордана Бојовић, начелница Опште службе Дома здравља Чајетина.

У највећем броју случајева убоди и уједи инсеката изазивају блаже реакције које пролазе  у року од пар сати или дана, не остављајући последице. Међутим, у  неким случајевима, код посебно  осетљивих особа,  убод пчеле, осе или стршљена може изазвати  јаче алергијске реакције које могу бити опасне по живот.

„Што се тиче уједа оса, пчела, стршљена, oни који су осетљиви наравно већ су и едуковани и имају прву помоћ код себе, они који не знају зове се хитна помоћ уколико је неко животно угрожен и у тешком стању, уколико није долази до хитне помоћи“, додаје докторка Бојовић.

У последње време људи су све осетљивији на разне спољашне факторе, па тако и на убоде инсеката који изазивају различите алергијске реакције. Алергија се показује у виду отока, ситне оспе, свраба, а некада се могу појавити и плихови. Препорука лекара је да људи склони алергијама увек са собом носе антихистаминике.

https://www.youtube.com/watch?v=ps58QyOt8sA&feature=youtu.be

ПРЕВЕНЦИЈА

Облачити одећу светлих боја.

Избегавати коришћење омекшивача за одећу, парфема, етеричних млека за тело јер интезивни мириси додатно привлаче инсекте.

Не ходати бос по трави јер кошнице стршљена и оса могу бити и у земљи.

Конзумирати храну у затвореним просторијама.

Користити репеленте који мирисом одбијају инсекте

ПРВА ПОМОЋ КОД УБОДА

Отклонити жаоку са места убода.

Ставити хладну облогу (газа натопљена хладном водом или мешавина воде и соде бикарбоне која додатно локално умирује настали свраб, уптреба разноврсних крема и гелова који се локално наносе на место убода.

КАДА СЕ ТРЕБА ОБРАТИТИ НАЈБЛИЖОЈ ЗДРАВСТВЕНОЈ УСТАНОВИ

Локална појава отока који се шири (то је знак настанка алергијске реакције на убод)

Убод у пределу главе и врата

Убод у пределу језика

Уколико је раније било алергијских реакција на убоде инсеката

Данка Миловановић