У Чајетини је 11. децембра одржан први састанак Тима за психо-социјалну подршку, чиме је почеo рад Саветовалишта за младе са проблемима у понашању. Саветовалиште је део пројекта „Мост“ који реализује удружење Златиборски круг, у циљу унапређења међусекторске сарадње у ресоцијализацији и превенцији асоцијалног понашања деце и младих са проблематичним понашањем у Чајетини.
Пројекат Саветовалишта за младе са проблемима у понашању се реализује у оквиру програма „ПРО - Локално управљање за људе и природу”, који заједнички спроводе агенције Уједињених нација у Србији, у сарадњи са Владом Србије и уз финансијску подршку Владе Швајцарске. УГ „Златиборски круг“ у овом пројекту сарађује са Центром за социјални рад и школским тимовима за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања у средњој школи и основним школама са територије општине Чајетина.
„Чланови наше организације, углавном просветни радници, свесни су ситуације у школама, а и ми сви смо свесни ситуације у друштву и постојањa насиља на свим нивоима, насиља које се прелива из медија, са страница часописа, дневних новина, разноразних емисија које млади гледају, чак и друштвених мрежа и портала које они прате – тик-тока, тих изазова који су препуни насиља. Једноставно смо схватили да се указала потреба да кренемо са неким пројектом Саветовалишта, односно међусекторске помоћи младима са проблемима у понашању, рада на ресоцијализацији и на превенцији проблематичног понашања“, каже Весна Белчевић, руководилац Саветовалишта.
На одређеном нивоу, каже Белчевић, и онај ко врши , и онај ко трпи насиље, јесте жртва.
„Према холистичком приступу утицаја на формирање личности код младих, не утичу ни само родитељи, ни само средина, ни вршњаци, већ је то нека синергија утицаја. Наша улога је пре свега да се трудимо да помогнемо и родитељима и деци. На жалост, чест је случај данас, jer то су веома осетљива питања, да наилазимо на случајеве да родитељи нису баш спремни толико да сарађују; једноставно, бежи се од проблема, али ми неке механизме за добробит те деце морамо наћи“, каже Милан Туцовић, педагог Саветовалиштва
Са искуством од 33 године рада у образовно-васпитним установама, психолог Мирјана Јелисијевић Лончар наглашава да одрастање није безболан процес, било о којој фази сазревања детета да је реч. Свако дете је личност за себе, са својим размишљањима, страховима, проблемима, што у одређеном тренутку постаје терет који се мора поделити.
„Психологу могу да се обрате увек да питају; уопште не мора да буде неки проблем велики, може да буде нека развојна дилема у којој су се нашли. Мислим да се то мало померило у односу на пре тридесетак година, да се деца сада лакше обраћају психологу, педагогу, дефектологу, па и родитељи се лакше обраћају када желе с неким нешто да поделе, желе да добију савет, желе нешто да питају, да више сазнају. Рад овог саветовалишта је замишљен првенствено као помоћ деци која су претрпела насиље, као и помоћ родитељима, али некако мислим да је рад на превенцији подједнако значајан“, нагласила је Мирјана .
Родитељи и старатељи деце која испољавају асоцијално и проблематично понашање, могу да се јаве и договоре састанак са неким од стручњака ангажованих у Саветовалишту. на тел. 063 857 9935 .
Радно време Саветовалишта и стручњаци који раде одређеним данима су следећи:
Понедељком и средом од 15:00 – 16:30 ради психолог,
уторком од 14:00 – 16:00 социјални радник, а четвртком од 15:00 – 17:00 педагог