Саветовалиште за младе са проблемима у понашању у Чајетини наставља са радом

УГ Златиборски круг, лого

У Чајетини већ осам месеци ради Саветовалиште за младе са проблемима у понашању, у оквиру пројекта „МОСТ“ који реализује удружење грађана Златиборски круг. Пројекат се ускоро завршава, али рад Саветовалишта се наставља.
Почетком октобра 2023. године је започет пројекат „МОСТ“, у циљу унапређења међусекторске сарадње у ресоцијализацији и превенцији асоцијалног понашања деце и младих са проблематичним понашањем. Ангажовани су стручњаци за директан рад са корисницима, који су своје знање о адолесцентском периоду и проблемима са којима се млади генерално суочавају користили да реше неке од проблема са којима су се корисници јављали.
Мирјана Лончар Јелисијевић, психолог, Милан Туцовић, педагог и Мира Гледовић Вукићевић, социјална радница су у атмосфери апсолутне поверљивости и заштите корисника током протеклих месеци помагали младима, као и њихови родитељима, да реше личне и породичне проблеме са којима се суочавају.

У протеклом периоду остварена је сарадња са школским Тимовима за заштиту ученика од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања и са Центром за социјални рад у Чајетини.
С обзиром да је рад Саветовалишта наишао на изузетан одзив у Чајетини, и да је услуга Саветовалишта за младе предвиђена и локалним стратегијама за развој Чајетине, удружење Златиборски круг ће наставити са пружањем ове услуге социјалне заштите.
По речима Зорице Милосављевић, координаторке пројекта и Весне Белчевић, руководиоца Саветовалишта, у договору са ангажованим стручњацима Саветовалиште ће радити током септембра и октобра по истом режиму као и током протеклих месеци. С обзиром на знатно смањен број посета корисника током лета, од септембра ће психолог, педагог и социјална радница волонтерски наставити рад по истом режимо као и до сада.

Заинтересовани за долазак у Саветовалиште и разговор са неким од стручњака могу да се јаве руководиоцу
Саветовалишта (0638579935), Центру за социјални ради, или психологу/педагогу у основној или средњој школи како би их они упутили код психолога, педагога или социјалне раднице. Пошто се показало да је међу младима велики број оних са проблематичним понашањем, било да је реч о изазивању насиља или трпљењу насиља и различитим облицима деструктивног понашања, па да је овакав вид помоћи од изузетног значаја, планирано је да даљи наставак рада Саветовалишта од новембра буде финансиран од стране локалне самоуправе.

Овај пројекат се реализује у оквиру програма „ПРО - Локално управљање за људе и природу”, који заједнички спроводе агенције Уједињених нација у Србији - УНОПС, УНИЦЕФ, УНФПА и УНЕП, у сарадњи са Владом Србије и уз финансијску подршку Владе Швајцарске.