Саветовалиште за труднице које је започело са радом у Дому здравља Чајетина пружиће прилику грађанима Чајетине да на једном месту добију савете и информације који су им неопходни.
Дом здравља је здравствена установа која првенствено треба да се бави превентивом, навела је директорка Дома здравља Чајетина др Мирјана Ђуровић и додала да су у складу са тим одлучили да отворе Саветовалиште за труднице и Саветовалиште за дијабет, гојазност и правилну исхрану.
– Како смо корону ставили у други план и почели да се враћамо уобучајеном раду, схватили смо да акценат морамо да ставимо на превентиву. Јер превенција и рана дијагностика су од кључног значаја за позитиван исход лечења било које болести. Такође и уз сугестију суграђана одлучили смо да отворимо саветовалиште за труднице, као и саветовалиште за дијабет, гојазност и правилну исхрану. Они су званично отворени 14. новембра када се обележава Светски дан дијебетеса, рекла је Ђуровић.
Саветовалиште за труднице у Дому здравља Чајетина 12. децембра је започело са радом када су у просторији посебно опремљеној за то примили прву групу трудница. У саветовалишту ће на услузи трудницама бити гинеколог и патронажна сестра, а такође организоваће и окупљања где ће будућим мама савете и неопходне информације пружити стоматолог и педијатар.
–У Саветовалишту ћемо радити психофизичку припрему трудница за порођај. Имаћемо теоријски и практичан део где ће се труднице ближе упознати са начином порођаја, како би то све лакше превазишле и пребродиле. Говорићемо о порођајним добима, шта свако носи, да могу да их препознају, како би евентуалне компликације могли уочити и да би се оне могле спречити. Патронажна сестра ће радити вежбе дисања, припрему дојке за дојење све што је потребно имаће у саветовалишту, рекла је специјалиста гинекологије и акушерства у ДЗ Чајетина Маријана Марић.Саветовалиште за труднице ће радити уторком од 12 сати. Једном месечно ће са трудницма радити патронажна сестра и гинеколог, наредни уторак ће бити педијатар, па стоматолог.
Патронажна сестра у ДЗ Чајетина Мирјана Лазовић је у току ове године прошла обуку за рад у саветовалишту за труднице и саме припреме за порођај, а како истиче биће на услузи трудницама и трудиће се да им кроз све информације олакшају и што боље их спреме за чин порођаја, али и оно што их чека по доласку бебе.
–На овим часовима ћемо се базирати на негу и првим корацима после порођаја, обрадом пупка бебе зато што ће у једном тренутку маме доћи у ситуацију да то саме одраде, купање бебе, повијање. Упознаћемо их са техникама дисања за време порођаја, јер је ретко која трудница упозната са њима. Када знају како да се понашају на порођају тада све може бити лаганије. Причаћемо о исхрани, нези, шетњама, вежбама. Ми смо ту да укажемо шта и како се ради, како треба, навела је Лазовић.
-Ја сам за то да очеви буду десна рука и први који су ту да помогну. Тако да мислим да у Саветовалиште треба да долазе и будуће тате и од почетка се укључе и сазнају шта и како треба да раде, рекла је Лазовић.
Према речима др Марић постоји велико интересовање за долазак у Саветовалиште и она се нада да ће након неколико месеци имати позитивне повратне информације од оних који буду присуствовали радионицама у Саветовалишту.
-Тренутно имамо 87 трудница у нашем Дому здравља у евиденцији, имамо у међувремену и порођених. Правимо спискове трудница, наша идеја је да буду мање групе будућих мајки, тако да би све оне имале могућност да поставе питања о свему што их занима и да добију одговоре, каже др Марић.Труднице које су присуствовале саветовалишту наводе да ће им савети које ту добију значити за припрему за порођај, али и да сазнају шта и како треба да раде када беба дође на свет. Једна од трудница је рекла да ће јој свака помоћ и савет добро доћи, а највише ће јој значити психичка подршка и што ће имати од кога у саветовалишту да научи све што је потребно. У саветовалишту су биле и труднице које су већ рађале, али и оне сматрају да увек може да се научи још нешто ново, да уколико су нешто пропустиле приликом претходних порођаја, сада могу да примене.