Саветовање судија привредних судова на Златибору

с

Саветовање судија привредних судова Србије 30. по реду одржано је данас на Златибору у хотелу Мона где се окупило више од 350 учесника. Од 6. до 8. септембра присутне судије Привредног апелационог суда, судије привредних судова, судије Врховног суда Србије и сви који се баве привредним правом обрадиће више тема, које ће се односити на све оно што је спорно за привреду што је примећено у последњих годину дана рада.

Како је навела председница Привредног апелационог суда Јасминка Обућина на саветовању ће бити представљени реферати професора Правног факултета у Београду, реферат врховног судије Касационог суда и два реферата судија Привредног апелационог суда. Учесници округлог стола ове године ће се бавити нацртом измена и допуна  Закона о заштити права на суђење у разумном року.

– Постоји читав низ питања које су првостепени судови поставили као спорна, она су подељана по материји, маеријално право, парнични поступак, стечајни поступак и извршења. Ове године имамо нацрт измена и допуна Закона о заштити права на суђење у разумном року, тако да ће округли сто бити посвећен тим изменама и допунама. Мислим да је то најупечатљивији доказ колико привредни судови утичу и могу да утичу на законодавна кретања и уопште на кретања у једном друштву, рекла је Обућина.

Председница Привредног апелационог суда је навела да је проблем привредних судова све оно што је постојало и прошле године.

–То су дуготрајни стечајни поступци на друштвеним и државним предузећима чије окончање не зависи од поступања суда. Има доста елемената који не зависе од нас, рецимо питање имовине привредних друштава Србије чија се имовина налази у Хрватској која је евидентирана као имовина у стечајној маси наших привредних друштава и банака, а са том имовином је располагала држава Хрватска. Ми у стечајним поступцима водимо као део стечајне масе, као имовину наших привредних друштава, а не можемо окончати стечајне поступке док не решимо то питање, рекла је Обућина.

Она је рекла да су привредни судови у прошлој години имали у раду 124 хиљаде 754 предмета, а решили су 106 хиљада 629 предмета, месечно су решавали просечно по судији 57,70 предмета. Привредни апелациони суд је имао у раду прошле године 31 хиљаду 15 предмета, а решено је 22500 премета, просечно месечно су решавали по судији 58, 44 предмета.

Саветовању је присуствовала и председница Уставног суда Србије Снежана Марковић, судије Врховног и Касационог суда, представници Министарства правде, председници судова и судије из Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине и представници држаног правобранилаштва Србије.

аутори и фото: М.Хобетко