Савез удружења здравствених радника Србије под покровитељством Министарства здравља Републике Србије, традиционално, два пута годишње организују Симпозијум здравствених радника Србије на Златибору.
Први овогодишњи Симпозијум I категорије здравствених радника Србије са међународним учешћем одржава се од 13. до 17. маја, под слоганом „Енергија знања – допринеси, стварај“. Учешће на овом међународном скупу узело је око 800 учесника.
Теме које су заступљене на овогодишњем Симпозијуму обухватају све гране медицине, а до сада је пријављено 430 стручних предавања. Председница Савеза удружења здравствених радника Србије, Радмила Нешић каже да организовање оваквих скупова има два важна циља. Први је стицање нових сазнања, размена искустава и увођење различитих иновација, а други је прикупљање бодова неопходних за добијање лиценце за рад.
Ове године, у оквиру пленарне тематике која је намењена за све профиле, акценат је стављен на „Генетичке изазове 21.века“. О овој теми говорио је др Љубиша Тописировић, са Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство из Београда, иначе добитник ордена Француске Владе. Он је рекао да је медицина у 21. веку постала „веома компликована“, јер је схваћено да су људи различити и да, примера ради, један лек не делује на сваког човека подједнако. С тога је, захваљујући генетичком инжењерству и молекуларној биотехнологији, развијен цео систем фармакогеномике, где се одређује на који начин и како људи могу бити лечени а да то нема лоших ефеката по здравље човека.
На данашњем пленуму посебна пажња посвећена је болу у доњем делу леђа као водећем узроку неспособности у свету. Своје излагање имали су и чланови Друштва медицинских сестара, техничара и бабица Србије, Друштва физио и радних терапеута, као и чланови Секција рехабилитације и реуматологије.