Традиционална културна манфестација Песничке ватре златиборске одржана је 11. пут на Златибору доделом Повеље овогодишњем добитнику Синиши Ковачевићу у Културном центру на Златибору. Симболична ватра упаљена је у част Бранка Радичевића поводом 200 година од његовог рођења.
Песничка ватра златиборска упаљена је 11. пут, а овогодишњи славодобитник Повеље песничких ватри златиборских Синиша Ковачевић је и упалио ватру на Шуматном брду чиме је овај препознатљив догађај отворен. Иако је Ковачевић превасходно драмски писац, стао је у ред славних песника који су претходно добили ово признање.
„Све то што ми радимо, укључујући и врхунску белетристику, романе, то спада под песништво. Тамо где има тог песничког надахнућа, где има поезије на филму, у позоришту, где има поезије у поезији то је права поезија. Ово све друго, нажалост, нема ту врсту атрибута. Прија ми ова награда, наравно. Више бих волео да сам добио неку дебитантску, право да вам кажем, ово се пре свега може звати наградом за животно дело, тачка при крају каријере,. Када погледате списак ранијих лауреата, то је друштво које мора да импонује,“
рекао је Ковачевић који је један од најзначајнијих драматурга у Србији са великим бројем позоришних, радио и ТВ драма. Неке од најпознатијих представа које је написао су Свети Сава, Марко Краљевић, Последња рука пред фајронт, Велика драма која се дуже од 20 година изводи у Народном позоришту, а написао је сценарио за филмове Држава мртвих и Синовци, као и серију Горки плодови.
При паљењу пламена на Шуматном брду Ковачевић је нагласио да се ватра пали у знак сећања на Бранка Радичевића симболично на празник Задушнице. Овогодишње Песничке ватре златиборске обележавају 200 година од рођења великог песника, једног од родоначелника српске поезије у ери романтизма, који се и посебно истакао током реформе српског језика и граматика коју је начионио Вук Стефановић Караџић. Ковачевић је нагласио да се само наслутити може каква би дела у зрелијем добу написао Радичевић који је преминуо у 29. години од туберкулозе а иза себе је оставио 53 лирске и седам епских песама.
Награду Синиши Ковачевићу уручио је председник општине Чајетина Милан Стаматовић подсетивши на надахнуте говоре чувеног писца у политичким митинзима на којима су заједно учествовали. Песничку смотру отворио је Арсен Ђурић у име организатора: општине Чајетина, Туристичке организације Златибор и Међународног фестивала спортског филма.
Стихове Бранка Радичевића говорили су Марија Јеремић и Бранислав Томашевић а монолог из дела Синише Ковачевића извела је и његова супруга Љиљана Благојевић. Песничке ватре златиборске одржане су у сарадњи са Удружењем књижевника Србије, и своје стихове су говорили песници Видак Масловарић, Мајо Даниловић и Гроздана Лучић Лалић.