У "ЧИГОТИ" на Златибору, у недељу 2. јула одржано је мултимедијално вече под називом: “Скица за портрет вајара Милутина Ранковића“. Милутин Ранковић је вишестрани уметник: вајар, музичар и приповедач. Његове склуптуре и рељефи налазе се у музејима, галеријама и приватним колекцијама широм света, а два резбарена крста су била у власништву почившег патријарха Павла.Ранковић је оснивач и први уредник галерије"Византија ".
Културно лето у Чиготи" на Златибору почело је једним перформансом у којем је вајар Милутин Ранковић уз музику виолине и "Легенде из Непричаве" увео публику у свет резбарених ликова отелотворених у дрвету, у вече у којем је свој свет једне гране уметности приближио публици присутној у малој сали "Чиготе".
Ранковић је рођен 6. августа 1964. године у Ваљеву. Детињство је провео у Лајковцу, где је завршио основну школу, средње усмерено образовање стекао у Љигу, машинство студирао у Земуну, економски менаџмент на БК универзитету и дипломирао је на Факултету за пословне студије. Вајарством се бави од детињства, а прву изложбу је имао 1982. године, као учесник савезне ликовне колоније у Дудовици. Од тада је реализовао више од 250 изложби у земљи и иностранству.У свештеног дрворезбара- иконописца произведен је у манастиру СВ. Архангела на превлаци код Тивта. Аутор је јавних споменика код Историјских храстова у Трбушцу, Музеја 1. устанка на Мишару, у Марковој цркви, Братислави... Пројектовао је и реализовао Српски студијски сто и комплетан намештај 3.Општинског суда у Београду.
Важније награде и признања су: "Златна значка КПЗ Србије, Смели цвет (републичко признање), Признање Департмента националне политике међународних веза и туризма "Московски дом националности", Повељ Савеза Срба Француске, Бели анђео - Златни дукат Српске академије иновационих наука и др.
Написао је: Путопис „Васкрс у Хиландару“ Публикација „Долином средње Колубаре“ Публикација „Колубарске легенде - Ћелије“ са Р. Јовановићем Приручник „Како цртати и резбарити“ са С. Божовићем Приповетка „Хајдуци из Непричаве“ Уврштен је у две збирке песама, написао више приказа, рецензија и предговора ликовне изложбе, пише за недељник „Напред“.
Уредник вечери у "Чиготи" био је новинар и редитељ Владимир Путник, уводничар је била уредница културног програма Чиготе, Мирјана Црнчевић. Публика, коју су чинили углавном тинејџери из неколико градова Србије, погледала је и филм Елеоноре Ранковић "Како се први скулптура у старом храсту", а уживали су и у звуцима виолине Милутина Раковића и његовим причама о воденицама. Поред свега било је изложено и 10 Милутинових скуллптура и рељефа у старом колубарском храсту и племенитом ораху.
Поставка ће бити доступна за заинтересовану публику до 9. јула.
Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs