Међународни уметнички симпозијум одржава се трећи пут на Златибору од деветог до 17. марта у организацији Удружења за српско – руску културу „СРУ Вукадиновић“.
На ликовној колонији ове године је учествовало 18 значајних сликара, седам из Србије, шест из Русије, два из Украјине, по један из Турске, Македоније и Немачке. Организатор Ђорђе Вукадиновић је у претходним колонијама које су се одржавале у Србији и иностранству окупио преко 120 уметника из 20 држава.
"Ово су све битна имена светског сликарства, у правом смислу речи. Сви ови догађаји воде ка једној победи, ка лепим изложбама које ће се одржати у Србији, односно Бачкој Паланци, Вршцу, Параћину и у Београду у Руском дому 15. јануара 2020. године на дан српско-руског братства. Ова дела ће бити изложена и у Братислави и Прагу, Минску, неколико места у Москви, Јарославу и на престижним мести у државама из којих су учесници. То морамо да одрадимо људски јер сматрам да су то озбиљна имена,"
каже Вукадиновић и захваљује се угоститељу Раду Филиповићу на гостпопримству. Међу изабраним учесницима пројекта „Сликарска душа истока“ је и Петaр Стронски, председник Међународне академије културе и уметности из Москве.
"Нисам први пут у Србији, неколико година у назад имамо сарадњу са српско-руским удружењем за културу и уметност Вукадиновић. Пети пут шаљемо нашу делегацију и одушевљени смо Србијом и пријемом који смо овде доживели. Ми сматрамо да је велика ствар када се спајају многе асоцијације разних земаља, и да напоменем да смо одушевљени лепотом ове државе, нешто као Сирогојно и Стопића пећину нисам у животу видео. Сматрам да ћемо овде оставити најлепше слике,"
сматра члан Руске академије уметности. Организатори стваралачког скупа на Златибору одлучили су се да не постављају тематски оквир, већ да сликари раде оно што најбоље знају.
"Јако ми се свиђа на Златибору, ово ми је друга колонија у Србији. Овде је диван пејзаж, то нам даје мотивацију за сликање, уопште колонија је добро организована и уживамо. Као сликарка већ две године радим серију Terra incognita – Непозната земља која увек има животиње и апстрактни пејзаж. И овде сам тако радила, јер мислим да вероватно у шуми на Златибору живе овакве животиње. У Немачкој, као и свугде, тешко је да се живи само од сликарства,"
каже сликарка из Немачке Габријела Шафарцик која је српски научила студиравши руски и пољски и захваљујући честим посетама Балкану. Први пут на овим симпозијумима су учествовали сликари из Македоније, Немачке, Турске и Украјине, коју је представљала Татјана Деденка:
"Много сам путовала, била сам у Паризу, Немачкој, Црној Гори, али Србија ми се толико свидела да ћу овде направити предивне слике. У Украјини је још увек хладно, овде је први дан било сунчано, што ме одушевило. Просто, не могу сама себи да кажем да нећу да радим, морам сваки дан да урадим по једну слику. Овде сам упознала много нових уметника, руска школа ми је била позанта, а овде сам упознала српске уметнике и из осталих земаља који су на мене оставили велики утисак. Видела сам потпуно нове прилазе уметности, што ћу пробати да убацим у своја дела. Веома сам захвална Ђорђу Вукадиновићу што ме је позвао,"
каже уметница из Кијева, престонице Украјине. Мотиви Златибора и околине, препознатљиве туристичке дестинације Сирогојно, Стопића пећина, галерија Влада Митровића у Трнави оставили су на сликаре доста утисака које су преточили у своје радове.
"Мени је увек инспиративан Златибор јер ја увек сликам те златиборске мотиве, околину, те колибе. Данас смо баш били на излету у Сирогојну и видео сам ту атмосферу, тај ваздух, и моћу ћу после неког времена нешто да освежим на својим делима јер промени се светлост, утисак. Мени увек значи боравак у таквом простору д апојачам и радим на квалитету својих слика,"
каже Ђорђе Станић из Ужица који је и раније учествовао на скуповима ове организације. Сликаре је у име општине Чајетина поздравио председник скупштине општине Милоје Рајовић. Изложба радова насталих на овогодишњем симпозијуму биће одржана у суботу 16. марта од 18 часова у ресторану Вендом у апартманском насељу Златиборски конаци.
https://www.youtube.com/watch?v=H6TyRoOCs5M&feature=youtu.be