Старе, болесне и немоћне становнике општине Чајетина већ неколико година редовно посећују неговатељице Службе „Помоћ у кући за старе“. Тренутно обилазе 71 корисника у свим селима чајетинске општине, недељно реализујући 83 посете. Медицинске сестре и геронто домаћице старима помажу у набавци лекова, куповини хране и обављању кућних послова.
82–годишња Милосавка Вирић из Криве Реке једна је од многобројних који користе услугу „Помоћ у кући за старе“. Она је болесна и тешко се креће, а живи сама. Њу већ дуже време једном недељно обилазе геронто домаћице, чијом услугом је презадовољна.
„Издало ме све, све је дошло крају, а немам никога. Била сам храбра, али су године учиниле своје. Њих кад видим ко да ме Сунце огреје, ко да видим некога најпречег. Оне мени свашта помогну. Донесу ми дрва, очисте ми по кући, скину сено са штале. Све ми купе шта треба и донесу. Где ћу ја да купим кад нигде нема ни продавнице, ни нигде ништа“, каже ова старица.
Словенка Бацетић, након смрти супруга сама живи већ 15 година. Самачки живот, како каже веома је тежак нарочито за оне који немају потомство. Невољу јој праве и здравствени проблеми јер годинама болује од дијабетеса. То јој онемогућава да обавља кућне послове па је одлучила да се прикључи многобројним корисницима „Помоћ у кући“, и ако то у почетку није хтела.
„Они су мени долазили три године и нудили ми да ме обилазе. Мени је то било понижење. Док сам била снажнија и јача нисам могла да замислим да је потребно да мене неко гледа, док нисам добила шећер. Да ко зна, као што не зна, како је нама самима, а поготову ко нема деце, па да Бог сузу пусти. Једино петак када дође радујем се овој деци. Све су ми добре. Питају шта треба, почисте кућу, унесу дрва, оперу судове, кад не могу да спремим да једем оне ми припреме ручак. Нуде ме и да ме купају али ја још сама могу“, задовољна је 81-годишња Словенка.
Служба „Помоћ у кући за старе“ има 11 запослених геронто домаћица које иду на терен свакодневно подељене у четири тима. Служба пружа услуге и за четворо деце са сметњама у развоју са којима раде две неговатељице.
„Пун капацитет Службе са овим бројем радника би био 100 посета недељно, тако да би имали још места за нове кориснике. Међутим, док нам се не реши питање возила не можемо да их прикључујемо због тога што спајамо терене када немамо четри аута. Надамо се да ће се то ускоро решити“, каже руководилац Службе Милена Станишић. Подсећа да се сви који желе да постану корисници ове услуге обрате Центру за социјални рад у Чајетини, који ће након изласка на терен одлучити да ли подносиоци захтева испуњавају одређене критеријуме.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs