Стална конференција градова и општина заједно са општином Чајетина, а под покровитељством Шведске амбасаде, спровела је претходних дана серију радионица на тему управљања отпадом и увођења примарне селекције отпада.
Током протекла четири дана спроведене су едукативне радионице за запослене из локалне самоуправе са српским и шведским експертима, Сталном конференцијом градова и општина,представницима општине Чајетина и представницима КЈП „Златибор“ које је носилац пројекта Примарне селекције отпада. На састанцима се разговарало о процесу израде локалног плана за управљање отпадом, изградњи рециклажног дворишта, увођењу примарне селекције отпада и друго. На данашњој радионици, која је последња у оквиру овог програма, реч је била о промени тарифног система ради одрживог управљања отпадом на теритотији општине Чајетина.
„Већ неколико дана на аразним едукативним активностима из неколико области, општина Чајетина заједно са СКГО, а све под покровитељством Шведске амбасаде и Шведске агенције СИДА која је и наш донатор, организује едукативне радионице за запослене из локалне самоуправе а првенствено из КЈП. Доста су изазовне теме о којима ми разговарамо,а сада се и веома практично радило, симулирало се само прикупљање отпада и различите цене. Упоређивали су се трошкови садашњи, будући трошкови, садашљи приходи, будући приходи и ништа се није препустило случају. Наше предузеће је јуче добило нову ауто смећару коју је предузеће само купило, а само три дана пре тога нам је испоручена смећара из управо из њихове донације, а пре тог асмо као што знате купили три“, каже Вера Благојевић, координатор за општински пакет подршке Чајетина.
Ове активности реализују се кроз програм „Подршка локалним самоуправама на путу ка ЕУ – Друга фаза”, који финансира Влада Шведске а спроводи Стална конференција градова и општина у партнерству са Шведском асоцијацијом локалних власти и региона.
„Ја и мој клега већ четири године радимо на овом пројекту, и сваки пут када дођемо овде будемо изненађени како пројекат све више напредује, од првих радионица до данас. Ми смо раздрадили солуције за већи капацитет и када одемо, сви који су били укључени у пројекат ће моћи све да раде сами, почевши од депонија на отвореном , сортирања отпада, па до приходовања које ће се даље улагати у екологију, ради чистије природе и околине“, каже Johan Englund, експет у области управљања отпадом.
У наредном периоду Комунално јавно предузеће „Златибор“ очекује пуно рада на примени и реализацији свих планова.
Сања Глишовић