Министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали саопштио је да је на седници Владе у петак усвојен правни оквир за спровођење економских мера за смањење негативних ефеката проузрокованих пандемијом коронавируса, а од понедељка сви заинтересовани могу да се пријаве за те мере.
Он је потврдио да ће од следећег четвртка бити готов и правни оквир за гарантну шему за подршку привреди, односно предузетницима, микро, малим и средњим предузећима, и указао на то да је вредност кредита који ће бити пласирани на тај начин две милијарде евра. Министар је објаснио да је то новац за који ће држава гарантовати, а он ће бити на располагању привредницима већ овог месеца.
Све уредбе биће данас објављене у „Службеном гласнику“, на сајту Министарства финансија и званичном сајту Владе, истакао је министар и додао да ће почетком следеће недеље бити спремно и упутство за привреднике.
Мали је истовремено најавио и да ће до петка следеће недеље бити усвојен и правни оквир који се односи на пољопривреднике.
Према његовим речима, сва предузећа у приватном сектору могу да користе мере прописане првом уредбом коју је Влада данас усвојила, под условом да од 15. марта до данас нису смањивали број запослених за више од 10 одсто.
Мали је прецизирао да погодности из ове уредбе могу да користе и предузетници који су регистровали привремени престанак обављања делатности најраније на дан 15. марта, односно на дан проглашења ванредног стања, што је било једно од често упућиваних питања држави од стране привреде.
Министар је, када је реч о фискалним мерама, односно о одлагању плаћања пореза и доприноса, објаснио да се оне односе на привредне субјекте, укључујући и огранке и представништва страних правних лица. Такође, како је додао, одлаже се и плаћање пореза и доприноса на зараде и накнаде зарада до 4. јануара следеће године, а приликом попуњавања пореске пријаве привредници треба да као датум почетка плаћања пореза ставе поменути датум.
Попуњавањем ове ставке, привредници се аутоматски пријављују и за новчану помоћ у износу од 30.000 динара, навео је Мали и прецизирао да ће плаћање поменуте пореске обавезе почети од јануара следеће године, на највише 24 месечне рате и то без плаћања камате.
Према његовим речима, одлаже се плаћање и аконтације пореза на добит правних лица за март, април и мај ове године до предаје коначне пореске пријаве за порез на добит правних лица за 2020. годину.
Обвезник ПДВ има право и на одбитак претходног пореза по основу тог промета, а када је реч о уплати бесповратних новчаних средстава из буџета, у износу од приближно 30.000 динара, на њих имају право предузетник, предузетник паушалац, предузетник пољопривредник, предузетник друго лице, правна лица која су разврстана као микро, мала и средња, прецизирао је Мали.
Он је указао на то да је једно од најчешћих питања било и да ли неко ко је самостални предузетник, и нема запослених, може да користи ову новчану помоћ, а одговор државе је да може. Такође, ова мера се односи на лица која са послодавцем имају потписан уговор о раду, на одређено или на неодређено време, навео је министар и напоменуо да ће исплата почети у мају, и ићи у три рате – мај, јун и јул.
Да подсетимо, програм економских мера садржи четири мере - мере пореске политике, директну помоћ приватном сектору, мере за очување ликвидности и директну помоћ свим пунолетним грађанима и вредан је 5,1 милијарду евра, односно 608,3 милијарде динара.