У 2017. години Комунално јавно предузеће „Златибор“ је, као и претходне три године, пословало успешно. То потврђује податак да ће у овој години предузеће остварити приходе у висини од 222 милиона динара, што је према речима директора овог предузећа, Срђана Пантовића, значајно повећање у односу на претходне године.
Поред управљања комуналним отпадом, што представља основну делатност овог предузећа, КЈП „Златибор“ обавља и друге делатности: одржавање јавних површина, управљање пијацом, паркингом и гробљем, као и летње и зимско одржавање путева. Пантовић каже да је задовољан повећањем прихода у овој години, који су остварени не због увећања цена услуга, већ због повећаног физичког обима посла. Захваљујући техничкој и кадровској оспособљености, КЈП „Златибор“ у 2017. години изградило је и реконструисало више од 30 километара макадамских путева по сеоским месним заједницама.
„У овој години смо набавили камион кипер 4х4, аутосмећару од 16 метара кубних, полутеретно возило, као и два посипача соли и два раоника за снег. У току је набавка и мини-утоваривача. За те намене предузеће је у овој години издвојило 21 милион динара“,
каже Пантовић. Говорећи о плановима предузећа у наредној години, наводи да је Општина Чајетина спровела јавну набавку за пројектовање трансфер станице Сушица, веома значајаног инфраструктурног пројекта за за КЈП „Златибор“. За извођење прве фазе радова у локалном буџету за 2018. годину планирано је 20 милиона динара.
„Изградњом тог објекта ми ћемо у будућности много лакше и много ефикасније вршити примарну селекцију, претовар комуналног отпада као и превоз ка регионалном центру за управљање отпадом „Дубоко“,
истиче директор КЈП „Златибор“, додајући да је предузеће успело да „Дубоком“ исплати сва заостала дуговања, тако да је општина Чајетина једина локална самоуправа која према том јавном предузећу нема дугова. КЈП „Златибор“ у овој години учествовало је на два пројекта које финансирају Европска унија и Краљевина Шведска. Пројекти се односе на унапређење примарне селекције комуналног отпада и увођење компостирања биоразградивог отпада:
„У тим пројектима учествују веома искусни људи, стручни консултанти из Шведске, као и консултанти које је ангажовала Стална конференција градова и општина. Надам се да ћемо на крају тог пројекта, који се завршава у септембру наредне године, бити спремни да примарну селекцију подигнемо на знатно виши ниво. Један од предуслова за то је и изградња трансфер станице, без које то не можемо учинити“,
наводи директор КЈП-а, истичући да рад овог предузећа једино може угрозити забрана запошљавања, што доприноси недостатку радне снаге, која је неопходна, нарочито током летње и зимске туристичке сезоне када је обим посла доста већи:
„То смо до сада успевали да надокнадимо ангажовањем људи преко јавних радова. Међутим, време ангажовања људи је четири месеца. Средства су ограничена, број људи је ограничен, тако да се плашим да ћемо у наредном периоду имати проблема са бројем извршилаца“.
У наредном периоду, према Пантовићевим речима, укупно пословање и развој предузећа ће у највећој мери бити усмерено ка унапређењу и развоју поверених комуналних делатности, са циљем: повећања степена доступности комуналних услуга, веће поузданости и стабилности при њиховом извршавању, постизања што бољег квалитета пружених услуга по захтевима корисника, као и праћења стандарда који се примењују у најразвијенијим европским државама.
Драгана Росић