У библиотеци „Љубиша Р. Ђенић“ у Чајетини протекле седмице је средњошколцима представљено новоотворено Саветовалиште за младе са проблемима у понашању и стручњаци који тамо раде.
Удружење грађана Златиборски круг је, у оквиру пројекта “Мост“ који реализује у Чајетини, покренуло Саветовалиште за младе са проблемима у понашању у циљу унапређења међусекторске сарадње у ресоцијализацији и превенцији асоцијалног понашања деце и младих са проблематичним понашањем. Иако се пројектне активности и рад Саветовалишта промовишу путем медија и друштвених мрежа, директан контакт ангажованих стручњака са младима, међу којима су можда и неки будући корисници, је због своје делотворности неопходан.
На представљању Саветовалишта у чајетинској библиотеци су били присутни ученици средње Туристичко-угоститељске школе са својим професоркама Софијом Павловић и Бранкицом Манојловић и педагогом Бранком Сокић. Весна Белчевић, руководилац Саветовалишта им је у свом обраћању изнела основне циљеве постојања оваквог Саветовалишта у Чајетини и охрабрила их да се јаве уколико имају неке проблеме које не могу сами да реше, или конфликте које не могу да разреше.
Стручњаци који су ангажовани у Саветовалишту су се представили и укратко објаснили у чему се састоји посао којим се баве и како ће у Саветовалишту изгледати рад са корисницима. Мирјана Лончар Јелисијевић, психолог, је говорила уопштено о адолесцентском периоду и проблемима са којима се млади генерално суочавају, а педагог, Милан Туцовић је позвао ученике да искористе ову прилику и покушају да реше неке проблеме који их муче уз помоћ стручњака, у атмосфери апсолутне поверљивости и заштите корисника. Мира Гледовић, социјална радница, рекла је да је у Саветовалишту почео рад са првим корисницима и да је то место где се решавају, између осталог, и породични проблеми, тако да је отворено и за чланове продица корисника.
У договору са Центром за социјални рад, Саветовалиште ће прихватати кориснике за које се покаже да би такав рад за њих био користан, а уско ће сарађивати са школским Тимовима за заштиту ученика од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања.
Чајетински средњошколци могу да се обрате школском педагогу, Бранки Сокић да преко ње закажу долазак у Саветовалиште, а могу то и сами да учине телефонским позивом Весни Белчевић која је руководилац Саветовалишта.
Овај пројекат се реализује у оквиру програма „ПРО - Локално управљање за људе и природу”, који заједнички спроводе агенције Уједињених нација у Србији - УНОПС, УНИЦЕФ, УНФПА и УНЕП, у сарадњи са Владом Србије и уз финансијску подршку Владе Швајцарске.