Српска православна црква данас обележава празник Преображења Господњег, који се у православљу убраја у 12 великих Христових празника.видео ицон
Празник је посвећен сећању на догађај Христовог преображења на гори Тавор када он најављује своје потоње страдање и славу.
Према Јеванђељима, Исус је треће године своје земаљске проповеди, на Тавор повео своје ученике Петра, Јакова и Јована и пред њима се појавио преображен "са лицем сјајним као сунце и хаљинама светлим као снег".
Преображење Господње је у православљу познато и као летње Богојављење, јер су се и тада, како пише у Јеванђељу, отворила небеса и зачуо глас Бога Оца: "Ово је Син мој љубљени... њега послушајте".
Христос, који се преобразио на Гори у присуству Мојсија и пророка Илије, најавио је небеску снагу нове вере и своју улогу Цара над царевима која надилази старозаветне законе и пророке.
Према речима Светог Николаја Велимировића, ово небеско сведочанство о Сину Божјем "требало је да послужи у дане страдања Господњег на укрепљење непоколебљиве вере у његову крајњу победу".
Западна црква унела га је у свој календар тек 1457. године и то у славу победе хришћанске војске над Турцима код Београда, а на Истоку се слави још од седмог века.
Преображење пада увек у време Госпојинског поста, па су зато посне и православне трпезе.
На иконама Преображења, које се налазе на сваком иконостасу православних храмова, слика се Господ Исус Христос на Гори окружен светлошћу, са Илијом, Мојсијем и тројицом апостола који уплашени леже на земљи.
Велики број православних храмова у Србији посвећен је овом празнику, а међу њима је и храм Преображења Господњег на Златибору.
У православним храмовима се на Преображење износи и благосиља нови род грожђа, које се према православном српском обичају, први пут једе на овај празник.
У народу се сматра да је Преображење дан када се последњи пут купа у рекама, јер се за овај празник везује и смена годишњих доба.
Постоји веровање да се о овом празнику целокупна природа преображава, па се каже: Преображава се и вода и гора.