У Србији се сваке године, 31. јануара обележава Национални дан без дуванског дима. Овогодишња кампања носи назив „Свака цигарета смета“.
Сваке године у свету услед употребе дувана и дуванских производа превремено умре осам милиона становника, од тога најмање милион непушача због изложености дуванском диму. У Србији, најмање 15 000 људи превремено умре због пушења. Употреба дувана је повезана са настанком бројних болести. Готово да нема органа у људском телу на који дуван нема штетан утицај.
"80% садашњих пушача прву цигарету је попушило до 17-е године а 95% је започело пушачки стаж до 21. године живота. Први који су изложени су фетуси у утробама мајки, од мајке која пуши па све до тога да је мајка пасивни пушач. У дуванском диму се налази море штетних материја од којих су најбројнији угљен - моноксид, катран и никотин. Свака од тих супстанци делује на сваки део тела, почев од респираторног система, кардиоваскуларног, коже, мишића, костију, зглобова, очи, мозак. Оног момента када се запали цигарета, никотин сужава наше крвне судове што доводи до повећања крвног притиска", каже др Гордана Бојовић, специјалиста опште медицине.
Посебно осетљива популација су млади, а већина данашњих пушача прву цигарету је запалила током адолесценције. Све популарнији, међу средњошколцима и старијим основцима, су никотинске врећице под називом "снус". Безопасног изгледа, попут кесица чаја, веома приступачан у многобројним продавницама или онлајн, а веома опасног садржаја.
"Снус је концентрат никотина, нема катрана у себи али има никотин. Слободно се продају на трафикама и све су јефтиније. На почетку мог првог предавања цена је била 1500 динара а сада је већ 750 са јако ватреним бојама, у металним кутијама, да би што више привукло пажњу. Нису на списку наркотика, тако да полиција не може ни да интервенише. Приликом прве употребе, због велике количине никотина, долази до мучнине, повраћања и главобоље. Након хроничне употребе, доказано је да оштећују слузницу и десни и изазива карцином десни, ждрела, гркљана, а на првом месту долази до карцинома усне дупље".
Деца су посебно осетљива на изложеност дуванском диму из окружења и он код деце и одојчади узрокује бројне здравствене проблеме као што су чешћи и јачи напади астме, респираторне инфекције и инфекције уха. Непушачи који су изложени дуванском диму удишу исте канцерогене материје као и пушачи. Што је већи ниво изложености дуванском диму, већи је ризик од развоја рака плућа, болести срца и крвних судова и других обољења.