Министарство енерегетике и ЕПС најављују да ће се српско тржиште струје потпуно отворити већ од јула. Ипак, снабдевача ће моћи да мењају само редовне платише, јер је једини услов да немате дугове за струју.
Поред фрабрика, предузећа, установа и домаћинства ће моћи да бирају од кога ће куповати струју.
Прелазак код дугог снабдевача је бесплатан. У своје станове и куће, грађани не треба да уграђују никакву додатну електро-опрему. Са изабраним добављачем треба само да потпишу Уговор о снабдевању, који прецизира цену струје, потрошњу, рокове.
"Домаћин коме се учини да је неки снабдевач поузданији, јефтинији он ће се њему само обрати и тај снабдевач ће цео посао да му заврши", каже Љиљана Хаџибабић из Агенције за енергетику.
Ипак, снабдевача ће моћи да мењају само редовне платише, јер је једини услов да немате дугове за струју.
"Услов да пређете јесте да добијете потврду од претходног снабдевача да сте измирили свој дуг. Са друге стране ни један снабдевач неће преузимати неког ко није измиривао дугове јер му купац који не плаћа и не треба", каже Жељко Марковић, директор "ЕПС снабдевања и дистрибуције".
Наравно, домаћинстава, ако не желе, не морају ништа да мењају и могу остати код ЕПС-а.
"То не значи да ће ЕПС изгубити купце, него у оном комерцијалном делу мора да нађе неке погодне пакете да својим потрошачима понуди конкурентну понуду", објашњава Хаџибабићева.
Марковић каже да постоји један простор за те људе који се греју на струју и може се понудити јефтнији производ, односно може се понудити јефтинији рачун за електричну енергију и то код оних који троше преко 2.500 киловат-сати.
Искуства Хрватске показују да је због доласка конкуренције тамошња електропривреда прошле године изгубила неколико десетина хиљада домаћинстава. Наважније је, кажу, да грађани буду добро информисани о услугама које им снабдевач нуди.
"Ми морамо имати јако добре односе са купцима. Имамо повластице, имамо програм верности ХЕП-у, имао некакве цене, моделе који су прилагођени дијаграму потрошње различитим купцима", каже Томислав Шерић, председник Управе ХЕП-а.
Цене формира тржиште, али остаће и могућност снабдеваја код јавног снабдевача, где ће промене цена бити постепене, а у плану ЕПС-а за ову годину нема поскупљења.
Европска унија захтева отварање енергетских тржишта јер се тиме укида монопол, повезују преносни системи, а од скупе енергије треба заштитити најсиромашније.
"Оним потрошачима којима треба помоћ, та помоћ треба да дође од стране државе, не од стране тржишта, то је једини критеријум које тржиште захтева. Значи, свако може бити субвенционисан, али изван формирања тржишних цена", каже Симон Узунов из Секретаријата енегетске заједнице Југоисточне Европе.
У Србији има скоро 75 лиценцираних трговаца струјом, а половина је активна. Права тржишна конкуреција се очекује за пар година.
Извор: rts.rs