Од 1.јануара, Закон о јаким алкохолим пићима ступио је на снагу. Како кажу у ресорном Министарству, Закон је донет како бисмо увели ред у тој области, али и омогућили малим произвођачима да изађу из сиве зоне. За тај корак, захтев је стигао и из Европске уније како би српска ракија испунила међународне стандарде.
"Мали произвођачи могу да се региструју за производњу ракије и осталих алкохолних пића као предузетници и да на тај начин пласирају директно свој производ на тржиште као финални производ, посебно ако се узме у обзир да је овим законом поједностављена процедура регистрације", објаснила je Колинда Хрехоровић из Министарства пољопривреде и заштите животне средине. Оно што се не мења за српскогсељака јесте да ће у свом дворишту и даље моћи да пече ракију, али и да збрине вишак.
"Уколико мали произвођач не жели да иде директно са својим производом на тржиште, може свој воћни дестилат да да другом регистрованом произвођачу на даљу дораду и прераду, што значи да онај који је преузео тај дестилат постаје одговоран и у смислу квалитета и у смислу здрвствене безбедности тог производа", рекла је Колинда Хрехоровић.Такође, истиче, стављен у легалне токове онај вишак ракије који се налазио код физчких лица и који је представљао сиву економију. Закон омогућава регистрацију великог броја произвођача што, кажу у Министраству, гарантује извоз. Новина је и категоризација пића по међународним стандардима а то значи да ће наша шљивовица бити конкурентна и на европском тржишту. Остаје још да се донесе правилник о географској ознаци.