Суђење у разумном року треба да предупреди многе проблеме - истакао је министар Селаковић

ministar 3Министар правде Никола Селаковић отварајући 55. саветовање Српског удружења за кривичноправну теорију и праксу, које се од 17. до 19. септембра одржава на Златибору рекао је да  импресиониран посећеношћу оваквог једног саветовања које је сигурно највеће и најјаче саветовање оваквог типа у овом делу Европе. Овогодишње саветовање чија је тема „Суђење у разумном року и други кривично правни инструменти адекватности државне реакције на криминалитет“ је права прилика да стручњаци из земље и иностранства размене знања и искуства из области кривичногправа.

„Бити министар у држави у којој је могуће на једном месту окупити оволико умних глава из области кривичноправне теорије и праксе, али и са овог места видети многе парничаре који су дошли да чују шта њихове колеге и кривичари могу да кажу на једну изузетно важну тему је заиста велика срећа“, рекао је министар правде Никола Селаковић отварајући овај стручни скуп и додаје да његов долазак на овакав један догађај није била његова облигација већ бенефиција.

Министарство правде се у години за нама посветило заиста вредном раду који се односи на  јачање кривичноправног система Републике Србије. Конкретно се говори о три велика законска пројекта. На првом месту то су измене и допуне кривичног законика које су концетрисане на потпуну ревизију главе кривичног дела против привреде и на разматрањ емогућности увођења казне доживотног затвора.

„Са великим задовољством морам да истакнем да је у поређењу са претходних неколико ревизија кривичног законодавства ово засигурно најдужа јавна расправа. Она траје преко четири месеца и нема за циљ формализацију онога што је урадила радна група већ разматрање из свих могућих углова онога што је радна група предложила. Долазимо на терен где се мења иначин израде законских прописа у Србији и мислим да смо на добром путу“, рекаоје Селаковић.

Други законски пројекат који је у виду нацрта окончан и финализован јесте нацрт закона о организацији и надлежности државних органа у борби против организованог криминала и корупције.

„Рекао бих да је то један од три кључна пројекта из области кривичног законодавства који са собом носи неколико веома важних новина. На првом месту је наставак специјализације.  Други ослонац реформе коју носи овај закон јесте знатно унапређенија комуникација и координација државних органа, а трећи ослонац је много усавршенији и боље организован систем обуке“, додаје министар.

Трећи закон који је био подложан усклађивању са европским директивама је закон о преузимању имовине проистекле из кривичног дела.

„Закон о пореклу имовине је закон о коме се дуго говори. Закон који је за наше поднебље прилична непознаница, самим тим једна врло осетљива тема, али закон за који сам уверен да ћемо подићи на добрим основама баш као што смо то учинили са законом о заштити права суђења у разумном року, коме је и посвећен овај скуп“, објашњава Селаковић.

Он истиче да закон о суђењу у разумном року треба да предупреди многе проблеме, али је и истакао да не треба живети у илузији и очекивати да ће поменути закон преко ноћи разрешити десетине хиљада старих предмета у Србији. Сврха тог закона је двојака. Прва је да грађанима заштити једно од главних људских права а то је суђење у разумном року, јер се спора правда претвара у неправду, а друга је да спречи старење великог броја предмета у нашим судовима.

Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs