Шумски пожар у кањону Увца под контролом (видео)

b

Златиборски округ у претходном периоду, захватило је више шумских пожара. У врло стрмом и неприступачном терену, између Прибоја и Златибора, дошло је до пожара већих размера, а сумња се да је узрок удар грома. Ватра је букнула у веома неприступачном подручју, а пламен је захватио суву траву, ниско растиње и шуму.

Пожар који се претходних дана ширио кањоном реке Увац, стављен је под контролу захваљујући благовременом ангажовању ватрогасних јединица читавог златиборског округа и запосленима Парка природе "Златибор". Густ дим ширио се на све стране, па су њиме била прекривена сва села у околини, а осећао се и у скоро свим општинама Златиборског округа, наручито у Прибоју, Новој Вароши, Чајетини, Пријепољу и у Ужицу.

„Опожарено је више од 100 хектара од чега је 48 хектара на простору Парка природе "Златибор". У том пожару првенствено су учествовале ватрогасне јединице из Прибоја, Ужица, Новог Пазара док је ватрогасна јединица Чајетина, у сталној координацији са нама, давала подршку колегама из Прибоја и била присутна и мобилна у случају да се пожар пренесе на нашу територију. Поред великог напора и коришћења грађевинске механизације, пожар је готово био стављен под контролу када је дошло до обилних падавина које су довеле до потпуног гашења пожара", каже Бошко Шопаловић, управник Парка природе Златибор.

Гореле су падине изнад реке Увац, у атару прибојског села Брезна, а пожар се даље ширио у правцу златиборског села Стубло, недалеко од манастира "Увац", који се и налази у кањону те реке.

"Био је један мањи пожар у Стублу који је захватио површину од 20 хектара а од тога 2-3 хектара је на простору државних шума, остало су приватне. Без обзира о ком поседу је реч, наша дужност је да бранимо шуму од пожара. Брзом реакцијом ватрогасне јединице из Чајетине пожар је локализован и није нанета велика штета".

На територији Парка природе "Златибор", ове године дошло је и до мањег пожара на Водицама који је захватио пола хектара, што је према речима Шопаловића, велика срећа, да и поред овогодишњих великих суша и грмљавинских непогода, нису опожарене велике површине.

"Ми свакодневно упућујемо апел становништву преко чуварске службе и опет понављамо: немојте палити ватру на недозвољеним местима, не палите стари травни покривач, не палите стрњике и морамо сви водити рачуна, година је веома тешка и сушна, пожар може нанети велике штете и на људске животе, материјална добра, велики материјални трошкови као и уништавање земљишта и микроорганизама у земљишту. Довољан је податак да је за један центиметар хумуса потребно 100 година да би се обновио".

Превентивне мере су најбитније у спречавању пожара али и едукација јавности, поручују из Парка природе.