Иако се радујемо лету, плажи, сунцу..., ипак не можемо сасвим да се опустимо. Колико год је важан позитиван утицај сунца на наш организам и здравље и ма колико нам оно пријало, сунце није пријатељ наше коже. Наравно, постоји начин да се заштитимо, потребно је само да знамо каква заштита од УВ зрака нам је потребна.
Рационално и одговорно понашање на сунцу уз правилну заштиту услов је да нам сунце буде савезник у свакодневном животу.
У супротном је наш организам, највише наша кожа, изложен нежељеним утицајима сунчевог зрачења. С тога докторка Мира Ђуровић специјалиста опште медицине у Дому здравља у Чајетини препоручује опрез приликом излагања сунцу.
Највеће зрачење емитује се у времену од 11 до 15 часова, када треба избегавати боравак на сунцу. За оне који су принуђени да у то време бораве на сунцу, препоручује се коришћење заштитних крема, адекватне одеће, шешира са широким ободом и друго.
Ових препорука требало би посебно да се придржавају пољопривредници, грађевинари и друга лица, који у време најјачег сунца најчешће бораве на отвореном простору. Сви поменути савети подједнако су важни и за децу за коју лекари препоручују коришћење заштитних крема заштитног фактора и до 50.
Докторка Ђуровић је нагласила да коришћење појединих лекова, као што су лекови за смањење крвног притиска, лекови које користе дијабетичари, као и неке врсте антибиотика појачавају дејство сунчевог зрачења на кожу, па се тим категоријама пацијената препоручује посебан опрез.
До непријатних кожних реакција и трајне пигментације коже може доћи и коришћењем декоративне козметике, парфема и дезодоранаса, па их због тога треба избегавати пре излагања сунцу.
Уколико дође до настанка опекотина, па и најблажег степена, потребно је се обратити свом изабраном лекару.