Све мања физичка активност деце (видео)

Истраживањa показују да ниво физичке активности деце значајно опада током основне школе.  Тиме се бавила и Студија тима са Универзитета Бристол која је показала да време које деца у узрасту од шест до 11 година проводе активно, опада за 17 минута на недељном нивоу из године у годину. Каква је ситуација у Србији?

https://www.youtube.com/watch?v=FleLAykWWEA

Недовољна физичка активност основаца и средњошколаца, све мање игре ван школе, као и провођења времена у природи, а већа популарност технологија 21. века, доводе до негативних последица по физичко здравље код деце, на њихов психолошки развој и развој когнитивних способности.

Недовољна физичка активност негативно утиче, осим на физичко здравље и на психолошко стање деце и младих, што доводи до промењеног начина живота, али и до промена у телесној маси. Гојазност озбиљно угрожава здравље, јер повећава ризик за развој других озбиљних поремећаја, као што су повишен крвни притисак, дијабетес мелитус, ортопедски проблеми и психолошки поремећаји. Веома је важно да се нагласи значај одржавања оптималне телесне тежине од најранијих узраста, због чињенице да око 60-85% гојазне деце школског препубертетског узраста остаје гојазно и у одраслом добу, што доводи до раније и чешће појаве бројних хроничних незаразних болести које, у крајњој инстанци, проузрокују значајно скраћење просечне дужине живота. Др Лешовић из СБ "Чигота" која се кроз Чиготица програм већ 11 година бави проблемом гојазности код деце и адолесцената, напомиње колико је подршка целокупног друштва у  лечењу ове болести 21. века, од велике важности.

Кроз Чиготица програм је само у овој години од јануара до краја октобра прошло 653 -оје гојазне деце из целе Србије. На овај програм упућују се деца чији је индекс телесне масе већи од 95-ог перцентила, а његову успешнос тајбоље показује само трајање Програма, у којем учествује велики број стручњака из различитих грана медицине.

Мирјана Ранковић Лукови