Пољопривредна саветодавна и стручна служба „Ужице“, у сарадњи са Пољопривредним факултетом из Београда, данас је организоваланиз предавања на тему „Унапређење органске пољопривредне производње у западној Србији путем едукације пољопривредних произвођача“. Ово предавање је део пројекта које је расписало Министарство пољопривреде и заштите животне средине, који се тиче практичног преношења знања са научно истраживачких образовних установа на саме пољопривредне произвођаче.
На предавању је обухваћен шири опсег пољопривреде (воћарство, повртарство, ратарство,сточарство, пчеларство), где се говорило о предностима и недостацима органске производње и потенцијалима овог краја за такав вид производње, пласману таквих производа, али и о повезаности органске производње са туризмом.
Органски производ је производ настао у контролисаној производњи без употребе синтетичких хемијских средстава, пестицида и ђубрива. Органски производ трпи минималан процес прераде при чему се не користе вештачки додаци исхрани, конзерванси, емулгатори или неки тип зрачења, а све у циљу очувања вредности хране.
„Органски стандарди су свуда у свету исти. То је нека врста еколошке производње која је строго контролисана где је производ сертификован. Након две или три године, у зависности шта произвођач производи, он добија сертификат који гарантује да је то производ добијен по методама и процедурама органске производње. Онда је потрошач сигуран да је то производ који има неку додату вредност“, каже проф. др Снежана Ољача са Пољопривредног факултета Универзитета у Београду.
Она истиче да западна Србија има великих потенцијала за развој органске производње. Првенствено због тога што су то очувани, незагађени крајеви, што је главни предуслов. То су органски производи, са органским сертификатом веома тражени на иностраном али и на домаћем тржишту. Све чешће се на београдским пијацама могу видети покретни каравани са органским производима, чија је цена нешто виша, али да има оних који искључиво траже тепроизводе и да су увек вољни да их купе.
Драгана Росић, zlatiborpress.rs