Све више деце, младих и одраслих са деформитетима кичменог стуба

слика

У последње време бележи се велики број малишана, који због недовољне физичке активности и неправилног седења, пати од деформитета кичменог стуба, што значајно утиче на њихов даљи раст и развој. Које су то вежбе, шта кажу физиотерапеути и лекари у Овчар Бањи истраживала је  екипа Гласа Западне Србије.

„Након загревања и истезања, раде се вежбе јачања и истезања леђне мускулатуре, после којих се врши истезање скраћених и јачање ослабљене мускулатуре како би се извршила корекција кичме”, Александар Крстовић, физиотерапеут у специјалистичкој ординацији „Бања Лек” у Овчар Бањи.

Он је нагласио да се крива кичма види најчешће приликом одређених тестова као што је када дете стоји и превије се напред, тада се, како је истакао види асиметрија лопатица.

„У већим степенима се чак види да је једно раме спуштеније. Деца се најчешће јављају након одређених систематских прегледа. Поред ових вежби, и пливање је одлично за корекцију криве кичме код деце”, казао је физиотерапеут.

Све је више деце, младих и одраслих који се сусрећу са проблемом деформитета кичменог стуба.

„Ми овде имамо све генерације оних који имају дегенеративне промене насталих због деформитета, због сколиоза и других стања. У нашој ординацији ” у Овчар Бањи користимо процедуре као уводне да би иза тога, после једног топлог паковања применили адекватан начин кинези терапију код пацијената са тим проблемима”, рекао је др Светомир Алексић, испред Специјалистичке ординације „Бања Лек” у Овчар Бањи.

Доктор је поучен дугогодишњим искуством појаснио због чега најчешће долази до деформитета кичменог стуба.

„Јавља се, због неадекватног живота, такође због неадекватног начина исхране. Деци треба презентирати, углавном, што више поврћа, а што мање концентроване хране, а све је концентрована храна, изузев воћа и поврћа. Малишане треба извести из затвореног простора, да буду на сунцу . То су знале и говориле наше баке младима да изнесу дете на сунце да нема криве кости, а ми данас, на жалост детету дајемо мобилне телефоне. Такође, савет да у школи торбе деци буду што лакше, до неких четри килограма, не више”, закључио је др Алексић.

Извор: ГЗС