Светски дан добровољних давалаца крви 14. јун

davanje krvi

Светски дан добровољних давалаца крви је дан посвећен добровољном давању крви. Обележава се 14. јуна, на дан када је рођен аустријски биолог Карл Ландшајнер (1868-1943), који је заслужан за откриће крвних група код човека, за шта је 1930. године добио Нобелову награду.
Крв и крвни деривати представљају лек за пацијенте и неопходни су да би неко био излечен и да би нечији живот био спашен. Добровољно давање крви је најпознатији и најчешћи вид јавног означавања хуманости јер тиме што се да крв, помаже се некоме коме је јако потребна.Суштина свих давања крви је да се скупи довољна количина сигурне крви и да постигнемо да пацијента чека крв, а не да они чекају крв.  

Под слоганом "Давање крви је чин солидарности", сутра ће бити обележен Светски дан добровољних давалаца крви, у циљу изражавања захвалности свим добровољним даваоцима крви и подизању свести грађана о важности редовног и добровољног давања крви.
Тим поводом, Институт за трансфузију крви Србије позвао је грађане да дају крв и на тај начин се придруже у спасавању живота.

У саопштењу се наводи да је слоган "Давање крви је чин солидарности" доказ да давалаштво крви јача дух заједништва и да здравствени систем може несметано да функционише само уколико има довољно сигурне крви и продуката од крви које могу да обезбеде искључиво здрави даваоци крви.

Вишеструко давање крви није опасно и не доводи до повећања или губитка тежине, не повећава нити смањује апетит, не смањује нити повећава радну способност.
Постоји неколико стотина наследних својстава- крвно групних антигена, сврстаних у двадесетак крвно групних система као што су: АБО, Рх и други.Крвне групе су биолошка наследна својства и налазе се на мембрани крвних и већине других ћелија у организму. За трансфузију, као вид трансплантације ткива, најважније су АБО и Рх јер без података о њима се не сме употребити ни једна јединица крви. Заступљеност крвних група у нашој популацији је: А- 41%, О- 39%, Б-15%, АБ- 5%, Рх + 85%, Рх - 15%.