Светски дан физичке активности - 10. мај (видео)

Светска здравствена организација (СЗО) је у циљу подизања свести целокупне светске јавности о значају и важности редовне физичке активности у очувању и унапређењу доброг здравља и благостања 10. маја 2002. године покренула глобалну иницијативу за обележавање међународног дана физичке активности.

Према истраживањима, становници Србије у просеку седе више од пет сати, значајан број има посао који подразумева седење, а само трећина дневно хода од 30 до 60 минута. Према подацима Светске здравствене организације за, приближно 31% становника Европе старијих од 15 година је недовољно физички активно. Светски дан физичке активности организује се под слоганом „Кретањем до здравља“, а Спортски савез Чајетина помогао је бројне акције на територији општине који укључују пешачење, спортове и остале видове физичке активности.

Деци и младима узраста 5-18 година се у циљу правилног раста и развоја препоручују физичке активности које утичу на кардио-респираторни систем, као и оне које јачају мишићно-скелетни систем. Неопходно је да свакодневно остваре 60 минута умерене до интензивне физичке активности, уз препоруку да два до три пута недељно физичка активност буде интензивна. Све ове активности се могу остварити и кроз игру, затим трчањем, прескакањем конопца, вожњом бицикла, различитим спортским активностима, као и часовима физичког васпитања у школама.

Редовна умерена физичка активност је један од најлакших начина за очување и унапређење здравља. Предности су превенција обољења срца, шећерне болести, рака дебелог црева, депресије и гојазности. Физичка активност доводи до смањења повишеног крвног притиска и пада масноће и шећера у крви. Вежбањем  се јачају срчани мишић и плућа. Свакодневна получасовна шетња брзим ходом смањује ризик од појаве акутног инфаркта  миокарда за 18%, а можданог удара за 11%. Физичка активност јача кости и цели скелет, смањује стрес и нервозу, помажући опуштању и бољем спавању. Она унапређује раст и развој деце и младих, повећава самопоуздање, самопоштовање, осећај испуњености и задовољства.

https://www.youtube.com/watch?v=4e5ZDaV0vzw&feature=youtu.be (Извор: Завод за јавно здравље Ужице)