Светски дан хепатитиса, који се обележава широм света 28. јула 2019. године, под слоганом Светске здравствене организације (СЗО) „Инвестирајте у елиминисање хепатитиса”, позива све земље и партнере да учине додатне напоре за постизање глобално договорених циљева елиминације хепатитиса као важног јавноздравственог проблема до 2030. године.
Ово је прилика да се уложе додатни напори да се примени прва глобална стратегија за одговор здравственог сектора на вирусне хепатитисе у периоду 2016–2021. године развијена од стране Светске здравствене организације.
Потребно је да се помогне државама чланицама да постигну коначни циљ – елиминацију хепатитиса као важног јавноздравственог проблема до 2030. године, као и да се смањи смртност услед комликација хепатитис Б и Ц вирусне инфекције за 65%, односно да буде мање од 500.000 умрлих особа у свету и да се смањи број нових хроничних инфекција овим вирусима за 90%, односно да буде мање од милион нових хроничних хепатитиса Б и Ц у свету. Према проценама за 2017. годину у свету је живело 325 милиона особа са вирусним хепатитисом Б или Ц, било је 2.850.000 новоинфицираних особа и 1,4 милиона смртних исхода.
Ове инфекције се по учесталости налазе на другом месту међу свим заразним болестима, иза туберкулозе, при чему девет пута више људи живи са хепатитисом него са HIV-ом. Вирусне хепатитисе Б и Ц је могуће превенирати, лечити, а у случају хепатитиса Ц могуће је и излечење. Међутим, преко 80% људи који живе са неким обликом хроничног хепатитиса нема доступне услуге превенције, дијагностике и лечења.
Епидемиолошке карактеристике вирусних хепатитиса Б и Ц у Републици Србији
У 2018. години регистровано је укупно 615 случајева вирусних хепатитиса Б и Ц (5% свих заразних болести које подлежу обавезном пријављивању у складу са законом) што је мање него претходне године (713 случаја), односно двоструко мање у поређењу са 2013. годином (1112 случаја) када је у посматраном десетогодишњем периоду регистровано највише оболелих.
Извор: Градски завод за јавно здравље Београд