Почев од 2011. године, 17. новембар се обележава као Светски дан превремено рођених беба. Нажалост, свест о томе шта значи бити превремено рођена беба, које то ризике и проблеме носи, као и са чиме се све сусрећу родитељи превремено рођене деце је на веома ниском нивоу. Чак и они који су у свом окружењу имали некога са превремено рођеном бебом, ретко знају све о борби и страховима кроз које су пролазили родитељи.
Превремено рођење бебе
Превремено рођење бебе је озбиљан здравствени проблем и уједно водећи узрок смртности деце млађе од пет година. Сваке године се у свету роди око 15 милиона превремено рођених беба, док чак један милион не преживи. Превремени порођај је сваки порођај пре више навршене 37. недеље трудноће, а поред свих напора и развоја медицине, доња граница преживљавања бебе је око 23. недеље трудноће.
Превремен порођај се дефинише као порођај 3 и више недеља пре термина. И поред свих настојања, граница преживљавања тако рођених беба је око 23. недеље гестације. Царски рез никада не треба планирати најмање пре 39. недеље трудноће, а све чешће се саветује да се сачека да порођај сам почне. Изузетак је медицински индикован царски рез.
Највећи број превремено рођених беба је у Малавију, чак 18 беба на 100 живорођене деце, затим следе Комори и Конго са 16,7 беба, те Зимбабве са 16,6. Након тога је велики проценат у Екваторијалној Гвинеји (16,5), Мозамбику (16,4), Габону (16,3), Пакистрану (15.8), Индонезији (15.5) и Мауританији (15.4). Извор: Светска здравствена организација
Колико превремено рођених беба преживи?
Нажалост, стопа преживљавања превремено рођених беба зависи и од дела света у коме су се родили. Око 50% беба рођених у 24. недељи трудноће у развијеним државама ће преживети, док ће око 50% беба рођених у неразвијеним државама преживети тек у 32. недељи трудноће.
Основни разлог за ове разлике је што је превремено рођеним бебама неопходна адекватна нега, савремени инкубатори, омогућити им да дишу до потпуног развоја плућа, адекватна нега и чистоћа да би се смањио ризик од инфекција и подршка дојењу. У развијеним земљама, скоро све превремено рођене бебе преживљавају, док је у неразвијеним земљама тај проценат изузетно низак. У средње развијеним земљама, где спада и Србија, већи је проценат преживеле деце, али је већи и број деце са инвалидитетом као последицом компликација насталих након порођаја.
Шта је најважније омогућити превремено рођеним бебама?
Више од ¾ превремено рођених беба се може спасити само адекватном негом у постнаталном периоду, давањем ињекција стероида трудници код претећег превременог порођаја (дају се за јачање бебиних плућа), “кенгур мајкама” (мајке које носе бебу уз себе и греју је својом кожом) и што чешћим дојењем уз додавање антибиотика у случају појаве инфекције.
Ризик од превременог порођаја
Разлози за превремени порођај су бројни, почев од вишеплодних трудноћа (близанци, тројке…), старости мајке, гестацијског дијабетеса, високог крвног притиска, постојања неке инфекције, раније превремено рођене деце и других.
Код 62 од 65 земаља за које постоје најпрецизнија медицинска статистика дошло је до повећања броја превремено рођених беба у последњих 20 година. Разлози су: жене старије остају у другом стању, здравствени проблеми мајке попут дијабетеса и прееклампсије, већи број жена које су вантелесном оплодњом остале у другом стању, што доводи и до вишеплодних трудноћа, већи број царских резова при којима се рађају незреле бебе.
Превремено рођене бебе често имају проблема због недовољно развијених дисајних органа. Осим тога, суочавају се са проблемом вида, плућима, развојем мозга, тешкоћама у учењу, а дешавају се и случајеви са целебаралном парализом и другим потешкоћама у развоју.
Извор: Деметра