Светски дан развоја информација, односно информатике, како се последњих година представља у Србији, обележава се од 1973. године када га је усвојила Генерална скупштина Уједињених нација.
До идеје је дошло на конференцији УН годину раније када су предложене мере за ширење информација и мобилизације јавног мњења у односу на проблеме трговине и развоја.
„Ефикасно коришћење информационих и комуникационих технологија (ИКТ), има потенцијал за јачање економије, побољшање здравствених потенцијала, побољшање образовања и процеса учења и јачање демократских процеса“,
навела је Комисија за развој науке и технологије УН из извештаја тадашњег генералног секретара Курта Валдхајма. Деценијама од тада дешавао се убрзан раст нових комуникационих технологија и платформи које су допринеле да се остварују зацртани циљеви кроз глобално повезивање људи и доступност информација.
Развој технологије и софтверских програма довео је до измењене комуникације људи и са својим пословним окружењем кроз примену информатике у производним процесима који су све више аутоматизовани. О будућности послова којe уместо људи обављају програми говорио је професор емеритус универзитета Метрополитен Драган Домазет на недавним Сусретима установа на Залтибору кроз презентацију Примена софтверских робота у аутоматизацији пословних процеса:
„Идеја је да део послова, а можемо и цео посао појединих радних места, пребацимо нечему што зовемо дигитални радник или софтверски робот или врло често бот. То је један софтвер који је научен да ради оно што ми радимо за рачунаром. Њему не треба екран, не треба му да види мени јер он нема очи, то је за нас направљено, он директно у коду мења то што би ми мењали уносом преко тастатуре или миша гледајући екран. То је опет неки мали рачунар који замењује нас као човека,“
рекао је професор Домазет . У октобру се још обележава и Светски дан Интернета, поводом претече и-мејл поруке послате 29. октобра 1969. године, а процењује се да ће до краја ове године бити 26 милијарди уређаја повезаних Интернетом на глобалном нивоу.
Један од специфичних циљева Светског дана развоја информатике је да информише и мотивише младе људе, а дан се поклапа и са званичним Даном Уједињених нација како би се истакао значај ове теме.