Светски дан слободе медија

Sloboda medija

Поводом Светског дана слободе медија, повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Милан Мариновић поручио је да је потребно свакодневно радити на јачању слободе медија да би "новинари могли своју тако значајну дужност да обављају у складу са високим стандардима своје професије".

"У временима као што је данашње, која су проткана разним сукобљеним интересима, истинита, тачна и благовремена информација једна је од највећих вредности. Управо стога улога новинара и медија је сваким даном све значајнија. Нажалост, присутна је појава да се слобода медија не поштује у неопходној мери, што се негативно одражава на правилно информисање грађана", навео је повереник.


У честитки поводом Светског дана слободе медија, Мариновић је рекао да се, с друге стране, мора нагласити да се, нажалост, ни медији "не понашају у свим ситуацијама довољно професионално и сасвим непристрасно, што негативно утиче како на објективно информисање јавности тако и на перцепцију грађана о квалитетном остваривању улоге медија у друштву".

Повереник подсећа да су слободни медији предуслов слободног друштва и да су слободни новинари, који безбедно и достојанствено обављају своју професију, услов за остварење слободе медија и информисање грађана о свим догађајима и појавама од јавног значаја.

Истовремено, он је указао на неопходност заштите приватности и података о личности приликом информисања јавности и "захваљује свим медијима на поштовању ових права грађана у досадашњем раду“.

Честитка Министарства културе и информисања

Министарство културе и информисања честита свим новинарима и медијским радницима Светски дан слободе медија и поручује да је, у годинама препуним изазова, када смо глобално изложени како великом броју информација тако и великом броју дезинформација, од кључног значаја за све нас да сви новинари и медији извештавају одговорно и професионално, поштујући све законе и етичке стандарде професије.

Министарство културе и информисања напомиње да сви медији и новинари морају да буду свесни своје улоге коју имају како у информисању грађана тако и у креирању опште климе у друштву. Министарство верује да новинарство које представља један од носећих стубова сваког демократског друштва, може да помогне у изградњи стабилног друштва коме сви тежимо.

Министарство културе и информисања истиче да, без задршке, све претње, вређања, притиске и угрожавања безбедности новинара и медијских радника беспоговорно осуђује, а данашњи Светски дан слободе медија користи да позове све грађане и актере да новинарима и медијским радницима омогуће да неометано раде свој посао, не угрожавајући им личну безбедност и професионални интегритет.

Пашалић: Најчешћи економски и правни притисци на новинаре

Заштитник грађана Зоран Пашалић је поводом 3. маја - Светског дана слободе медија изјавио да су новинари у Србији најчешће изложени економским и правним притисцима, затим вербалним, а у одређеним случајевима и физичким нападима и навео да је иницирао законске измене којима би се увреде и напади на новинаре у јавном простору поред кривичних и прекршајно санкционисали.

„Новинари су највише изложени економским притисцима, односно економској неизвесности, узрокованој ниским месечним примањима и нерегулисаним радним статусом. Економски притисци су додатно појачани стратешким поступцима против јавног деловања, познатијим као СЛАП тужбе, којима се новинари и медији додатно застрашују и економски додатно исцрпљују кроз високе одштетне захтеве“, навео је Пашалић.

С обзиром да бројни притисци и напади на новинаре не спадају у домен кривичних дела и да је неопходно обезбедити законску заштиту медијских радника, Пашалић наводи да је иницирао измене и допуне Закона о јавном реду и миру, којима би се увреде на новинаре на друштвеним мрежама прекршајно санкционисали.

„Ове измене и допуне се односе на дефинисање прекршаја учињених против лица која обављају новинарски посао, као и на санкционисање непожељног понашања према осталим грађанима на друштвеним мрежама. Предлози измена и допуна достављени су Радној групи за безбедност и заштиту новинара Владе Србије, чији је Заштитник грађана члан“, навео је Пашалић.

Пашалић подсећа да економски притисци на новинаре представљају посебан део јединствене базе података о нападима и притисцима на новинаре коју је израдио Заштитник грађана у сарадњи са десет новинарских удружења, асоцијација и синдиката.