Централна манифестација обележавања 10. Светског дана велнеса у Србији одржана је на Златибору у суботу, 12. јуна, у организацији Kластера здравственог велнес и СПА туризма Србије а под покровитељством Општине Чајетина, и у сарадњи са Спортским савезом Чајетина и предузећем Голд Гондола Златибор.
Главна тема овогодишњег скупа је очување психичког и физичког здравља деце и одраслих у периоду током и након пандемије.
Подршку присутнима дао је златиборски параолимпијац Александар Радишић, као и чланови спортских клубова Спортског савеза Чајетина, највише из смучарских клубова Звезда и Златибор. Лекари, нутрисциониста и психолог из Чиготе окупљенима су давали савете из области очувања психичког и физичког здравља, а приређен је и јавни час вежбања и представљање рекреативног програма "Златиборске шетње".
„Осмислили смо програм Златиборске шетње са циљем да љубитељима природе и здравог начина живота приближимо аутентичне лепоте Златибора. У оквиру овог програма организујемо 15 врста шетњи прилагођених свих узрастима, жељама и потребама шетача. Наш мото је „здравље, забава, рекреација“. И „Златиборске шетње“ кажу ДА Светском дану велнеса“,
рекла је Ивана Шуњић током манифестације која је одржана на почетној станици гондоле.
„Општина Чајетина и Голд гондола годинама помажу и подржавају многобројне манифестације које у фокусу имају здраве стилове живота, а тако и све активности велнеса“,
истакла је Бојана Божанић, директорка Голд гондоле Златибор. Фокус Светског дана велнеса ове године је на постковид програму опоравка и преузимању одговорности за сопствено физичко и ментално здравље. У оквиру организованих програма, стручњаци из различитх области пружали су савете, који се крећу од исхране и вежбања до научних достигнућа у борби против патогена и јачања здравља.
„Златибор има све услове за превентивне и медицинске велнес програме како за децу тако и за одрасле, што је посебно битно у тренутку када се ублажавају мере превенције корона вируса, и када је потребно да сви поврате добро физичко и ментално здравље“
изјавила је Наташа Ранитовић, амбасадорка Светског дана велнеса за Србију. Према студијама, млади од 16 до 24 године су најосетљивија група код које се јавља осећај усамљености, посебно они који су стидљиви и затворени у себе, а Kовид-19 је само погоршао ситуацију која се може поправити боравком у природи, на чистом ваздуху, здравом исхраном, дружењем. Осим програма у Србији, Светски дан велнеса организован је у 35 земаља света.
https://www.youtube.com/watch?v=2gmBqsEHN7I&ab_channel=TV%C4%8Cajetina