Десети семинар Пољопривредне саветодавне и стручне службе Републике Србије (ПССС), са мотом „Пут у будућност - и традиција и дигитализација“ одржава се у хотелу Мона на Златибору од 12. до 14. децембра u организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и Института за примену науке у пољопривреди.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=182&v=vKeSaGbsxEcОрганизатори скупа Пољопривредних саветодавних и стручних служби посебну пажњу указали су значају дигитализације и прецизне пољоприврeде као савременим трендовима, и њихове улоге у саветодавству за конкретне примене на фармама у Србији.
"Институт за примену науке у пољопривреди и саветодавне службе су већ почеле одређене активности, а у наредном периоду заједно са Министарством пољопривреде и осталим министарствима радићемо на развоју одређених платформи које ће бити сервис нашим пољопривредним произвођачима да дођу до одређених података, да лакше раде и да одређене процесе које обављају у пољопривреди они који су развијенији то могу да раде и на даљину,"
каже проф. др. Снежана Јанковић, директорка Института за примену науке у пољопривреди. У складу са дигитализацијом пољопривреде у Србији институт Биосенс створио је дигиталну платформу у виду апкликације Агросенс која омогућује праћење стања на газдинствима и планирање активности.
"Наш излог кроз који свет види шта радимо је Агросенс, национална платформа дигиталне пољопривреде Србије. Има 10 хиљада корисника који су врло брзо то усвојили, а има их свих величина поседа, активности, и преко те дигиталне платформе нагледају своје поседе, уносе информације, размењују... Тако да уопште није питање да ли ћемо то да користимо, него само када ћемо - пре или касније,"
каже директор института Биосенс Владимир Црнојевић. Значај саветодавних стручних служби види се у чињеници да су у најближем контакту са произвођачима и имају увид у стање на терену:
"Ми као Министарство морамо још више помоћи пољопривредним стручним службама да би што квалитетније извршавали свој посао а то је предавање знања и едукације нашим пољопривредницима. Оно што је најбитније је информација јер наш пољопривредник ако нема добру информацију неће уопште побољшати своју производњу,"
каже Александар Богићевић в. д. помоћника министра пољопривреде за рурални развој. Гостујућа земља на јубиларном 10. семинару је Канада у којој су саветодавне службе годинама развијане и од велике су важности, нарочито у ери дигитализације и Интернета.
„Канада производи све – говедину, живину, козији сир. Скоро све што се ради овде у Србији, можемо да радимо и у Канади јер нам је клима иста. Добро разумемо које проблеме можете имати овде и можемо понудити нека решења. То је добра веза на којој можемо радити"
поручује Канађанин Марти Филипи, председник компаније МАП Агри из Плетсвила, Онтарио. Канадски пољопривредни систем добро познаје и Борис Борисављевић, професионални консултант у Канади:
"Канадске стручне службе су на заиста завидном професионалном нивоу, а разлог за то је висока професионализација послова у пољопривреди што очекује и наше произвођаче хране. Постоји јако велика сличност озмеђу канадских и наших проблема јер се у суштини ради о породичним газдинствима којима је веома потребна струка и наука како би могли да иду даље."
Поред дигитализације тема скупа је и традиција па су тако све службе представиле препознатљиве прехрамбене производе из свог краја. Међу њима је и стручна служба Ужице код које су најзаступљеније области саветовања у златиборском округу сточарство и воћарство. Овогодишњи семинар оплемениће и изложбе „Вредне руке сеоских жена Србије“ и „Село кроз дела жена“ као и изложба фотографија на тему сарадње ПССС - а са женама.