27. Саветовање ветеринара је завршено. На њему је било говора и о нодуларном дерматитису односно болести квргаве коже говеда који се почетком године појавио на нашим просторима.
Учешће у организацији Саветовања ветеринара је ове године узела и Привредна комора Србије – Управа за ветерину. То је с тога „што је држава препознала значај производње хране, нарочито меса и млека, као наш развојни потенцијал са могућношћу извоза производа како биљних, тако и сточарских“, рекао је Ненад Будимовић, секретар за сточарску прераду и сточарске производе Привредне коморе Србије. На жалост, овом процесу производње с времена на време запрете појаве заразних болести које Ветеринарска служба Србије са великим успехом успева да заустави.
„Ми, ветеринари, смо положили још један испит, на жалост – овога пута – у борби против нодуларног дерматитиса, економски знчајне болести за наше сточаре“, каже Ненад Будимовић. „Успели смо да одбранимо државу, свако на свој начин: од колега које су на терену преко Управе за ветерину па до Министарства за пољопривреду и заштиту животне средине као и Привредне коморе која је својим активностима дала пун допринос. Морам да истакнем да је активностима и секторским анализама у ПК Србије дошло до продужетка примене прелејмана као посебне царинске заштите приликом увоза млека и млечних производа или свињског меса. То је један од механизама да се заштити наша примарна производња и наши фармери који се баве овом производњом, а наравно и прерађивачки капацитети.“
Ветреринарска служба Србије је већ око годину дана раније, пратећи појаве заразних болести, знала да се нодуларни дерматитис јевља у суседству и да се може очекивати и код нас. У координацији са Европском унијом, набављене су прве количине вакцина, око 50 000 доза а ксније је купљено још.
„Када кажемо да нека болест може да се контролише вакцинацијом онда је то релативно лако,“ објашњава проф. др Мирослав Валчић са Факултета ветеринарске медицине. „Јесте то велики напор за ветеринарску медицину и ветеринарску службу на терену, али смо се изборили. Најугроженији су јужни делови Србије, али блокадом промета смо све то ставили под контролу. У суштини, не може Србија да буде ван Региона нити Регион може бити ван Европе као што ни Европа не може да не буде део света; заразне болести су такве“, истакао је др Валчић.
На 27.Саветовању ветеринара је представљена и стратегија РС за хармонизацију законодавства са ЕУ у области узајамног признавања професионалних квалификација.
Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs