На другом годишњем саветовању извршитеља Србије, које је данас отворено на Златибору, предствљени су резултати рада анализирани у 2015. години. Од 364.754 примљених предмета, решено је 318.040, што предстваља повећање броја решених предмета за 42% у односу све решене предмете од 2012. до 2014. године.
"Иако су резултати више него похвални, сматрам да највећи допринос има увођње професије извршитеља у правосудни систем наше земље и то предствља подизање степена финансијске дисциплине. На тај начин су створене повољне инвестиционе климе и услови за привредни раст. Сва настојања државе у циљу привлачења страних инвестиција не могу имати сврху уколико привредни амбијент не буде стабилан, а повериоци сигурни са својим инвестицијама и не буду имали извесност у ефикасној наплати својих потраживања", каже Александра Трешњев, председница Коморе извршитеља.
Професија извршитења уведена је у правосудни систем Србије 2012. године, и тада је именовано 59 извршитеља. Данас, након четири године од увођења, Комора извршитеља има 239 именованих извршитеља и 13 заменика извршитеља. У њиховим канцеларија запослено је преко 1.400 службеника, а у 2015. години је само по основу ПДВ-а у буџет Републике Србије уплаћено више 4,5 милијарде динара.
Нови Закон о извршењу и обезбеђењу почиње да се примењује 1. јула и првенствено има за циљ да омогући да се реши велики број старих извршних предмета који се налази у судовима. Реч је о 1.600.000 предмета, од којих је већина старија од 10 година.
"Овим законом предвиђена је могућност да се повериоци изјасне да, уколико желе, пренесу надлежност извршитељима, а досадашња пракса је управо показала да су повериоци итекако задовољни радом извршитеља, који су се показали ефикасним и само време извршења траје доста краће, него што је то било у суду", каже Нела Кубуровић, помоћница министра правде.
Она је још додала да је све ово захваљујући њиховим техничким условима и персоналним решењима, и тако су се доказали да су способнији од судова. Овим начином, судови ће бити растерећени великог обима посла, како би се могли посветити другим судећим стварима и решавати друге предмете. Највећи терет извршења сада сноси сам извршитељ, а управо због тога, новим закон је повећана њихова надлежност. Сва извршење ће спороводити извршитељи, изузев поступака у породичним споровима и враћање запосленог на рад. Са већим овлашћењима, извршитељима се повећава и одговорност. Процес надзора над њиховим радом вршиће Министарство правде и Комора извршитеља. То захтева и већу квалификацију коју извршитељ морају да испуне да би били именовани, јер су прописани тежи услови за њихово именовање, а они извршитељи који нису имали положен правосудни испис, мораће то да учине до почетка 2018. године.
Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs