У Чајетини је први пут реализована "Жива библиотека" (видео)

Жива библиотека

У Чајетини је први пут  одржана „Жива библиотека“ у оквиту пројекта „Не цени књигу по корицама – Жива библиотека у Србији“.  Концепт „Живе библиотеке“ настао је још 2002. године у Западној Европи и брзо се проширио на остале земље, а у Србији је заживео и  постао значајан 2013. године уз подршку Повереника за заштиту равноправности.

У Дому Културе у Чајетини први пут је реализована „Жива библиотека“ ,у сарадњи Удружења „Златиборски круг“ и Удружења „Феномен“ из Краљева, као и  уз посредство Ученичког парламента  ОШ „Димитрије Туцовић“. Књиге у Живој библиотеци су људи који представљају групе које су често мета предрасуда и стереотипа, а овај концепт подржава Повереник за заштиту равноправности. 

Жива библиотека је концепт направљен у смислу да свака жива књига тј. свака особа која прича има своју праву животну причу, уколико је дискриминисана као особа на различитим пољима у току свог живота. Наслови књига су углавном везани за партнерско насиље, породично насиље, вршњачко насиље, као и насиље у активистичком делу,  где наилазимо на низ препрека као активисти који покушавају да промене свест или средину у одређеним моментима и у одређеним категоријама“, рекла је Весна Ристовић, волонтерка Удружења „Феномен“ из Краљева. 

Две групе читалаца су пропратиле пројекат „Жива библиотека“, у два различита термина, а то су ученици седмог и осмог разреда oсновне школе „Димитрије Туцовић“и ученици средње Угоститељско туристичке школе из Чајетине. 

„Родно засновано насиље, Моћ промене, моћ превенције су теме које смо ми радили претходне две године у радионицама у школи са ученицима осмог разреда и средњошколцима. Ова активност је по мени једна изузетна, необична, креативна активност коју ми до сада нисмо имали у нашој локалној заједници. Изузетно сам срећна што се то код нас дешава и надам се да ћемо имати поново прилику да присуствујемо овако једном изузетном догађају“, рекла је Ивана Милојевић, координаторка пројекта. 

Циљеви „Живе библиотеке“ су разумевање и прхватање припадника рањивих група, повећана видљивост питања везаних уз људска права у локалној заједници, унапређење волонтерских активности на подручју људских права. 

Сања Глишовић