Десети сајам образовања у организацији ОШ „Миливоје Боровић“ из Мачката у сарадњи са основним школама са територије општине Чајетина одржан је јуче у Дому културе у Чајетини. На њему су узеле учешће, осим средње школе из Чајетине, и школе из Ужица, Пожеге и Краљева.
Десети Сајам образовања „Занимање, знање, звање“ окупио је у Чајетини око десет средњих школа из Ужица, Пожеге, Краљева и Чајетине. Организатор, ОШ „Миливоје Боровић“ из Мачката у сарадњи са основним школама са територије општине Чајетина, овај сајам организује са циљем да се ученицима завршних разреда основне школе представе средњошклски профиле који им, спрам интересовања , стоје на располагању у даљем образовању.
"За ученике осмих разреда оваква окупљања су веома значајна јер су они сада на некој прекретници у даљем образовању и нису у потпуности сигурни коју би школу одабрали. На овом месту они могу да виде све школе и њихове образовне профиле које могу уписати у јулу месецу", каже Ана Ристановић, директорка ОШ „Миливоје Боровић“ Мачкат.
Предност оваквог вида представљања образовних профила јесте управо жива реч како директора и професора школа које се представљају, тако и ученика који их похађају и информација које се добијају на лицу места, што и родитељима будућих средњошколаца много значи.
"Из угла родитеља могу да кажем да, када је моје дете требало да упише средњу школу био је заиста у великој дилеми, и с обзиром да је био ученик наше школе, приликом посете Сајма образовања те године, баш на овом месту је добио конкретне информације које су му јасно показале смернице где би требало да иде. На крају се заиста одлучио за смер којим је више него задовољан", рекла је овом приликом Ивана Јовановић, учитељица ОШ „Миливоје Боровић“ Мачкат.
Шумарска школа из Краљева на Сајму оразовања у Чајетини учествује четврти пут, јер, како каже наставник стручних предмета Горан Бијанић, окружење у којем расту деца из Чајетине природно их опредељује ка школи која се бави природом на много начина. Профили који се уписују су: шумарски техничар, техничар пејзажне архитектуре, техничар за ловство и рибарство.
"Ово је јединствена образовна институција за територију Републике Србије. Ученици наше школе су из целе земље, од Пирота и Врања до Сомбора,и овде од Таре и Златибора до истока Србије, тако да сваке године из ових крајева имамо одређени број ученика који настављају ту традицију још од 1899. године па све до данас. Сви они који раде у фирмама које се на неки начин баве природом, као ЈП "Србија шуме" као и национални паркови, паркови природе, риболовна подручја, подручја под заштитом итд, запошљавају управо кадар који се школује код нас", нагласио је Горан Бијанић, наставник Шумарске школе, Краљево.
Средња Угоститељско туристичка школа у Чајетини има изузетно добру сарадњу са свим основним школама општине Чајетина и врло често, пригодним приликама, угости основце у својим просторијама дајући им увид у наставни програм, упознајући их са просторијама за стручну наставу и слично. Сајам је добра прилика да се представе и шире.
"По мом мишљењу, предност наше школе у последње време је у дуалном образовању, тј. учење кроз рад. Када деца уче у реалном радном окружењу и оспособљена су да одмах после завршетка трећехг или четвртог степена средње стручне школе , могу да се запосле у туристичкој привреди целог нашег краја, а многи одлазе и у иностранство, свако према својим афинитетима Предност је и што бољи ђаци који желе даље да уче , могу да упишу све факултете осим стоматологије, медицине и ветерине. Такође, ово је школа у малој средини где се сви углавном познају, немамо проблема који су углавном везани за неке веће градове, познајемо свако дете: његове проблеме, надарености, афинитете, тако да можемо да их усмеравамо ка правом путу", закључила је директорка Средње УТШ Чајетина, Јелена Марић.
Ученици који се још двоуме око будућег занимања, лакше се на оваквим дешавањима одлуче, каже Сања, која се управо на претходном сајму определила за ову школу.
"Кроз школовање посећујемо сајмове, стално се негде крећемо, а може да се касније упише било који факултет, сем медицине."