У Чајетини представљен Протокол за пружање подршке деци са сметњама у развоју и њиховим породицама  у кризним ситуацијама

У Чајетини представљен Протокол за пружање подршке деци са сметњама у развоју и њиховим породицама  у кризним ситуацијама

У градској библиотеци у Чајетини, у петак 10. новембра, одржан је последњи састанак тима за израду Протокола за пружање подршке деци са сметњама у развоју и њиховим породицама у кризним ситуацијама. На састанку је представљен завршен Протокол, а то је уједно била и последња активност у  једногодишњем пројекту Партнерство у заједници - решење кризе, који реализује удружење Златиборски круг у партнерству са општином Чајетина.
Удружење Златиборски круг је пружалац услуге социјалне заштите Дневни боравак за децу са сметњама у развоју у Чајетини, и током пандемије изазване вирусом ЦОВИД 19  препознало је отежан положај и специфичне потребе корисника Дневног боравка и њихових породица у време ванредног стања. С обзиром да је то проблем за чије је решавање потребно ангажовање свих релевантних сужби, институција и организација у локалној заједници, Златиборски круг је осмислио пројекат за чију реализацију је добио подршку Европске уније и Владе Републике Србије кроз програм ЕУ ПРО Плус.
Током годину дана трајања пројекта, организовани су едукативни програми за представнике образовних установа, пружалаца услуга и установа социјалне заштите, као и за родитеље и старатеље деце и младих са сметњама у развоју – корисника услуга социјалне заштите Дневни боравак за децу са сметњама у развоју у Чајетини и Лични пратилац. С обзиром да су у циљу инклузије ученици - волонтери у великој мери укључени у активности Дневног боравка, организоване су обуке за нове волонтере који су се након тога ангажовали у радионицама са корисницима.
Иако су све активности током пројекта имале велику вредност, можда је најважнији резултат пројекта израда Протокола за пружање подршке деци са сметњама у развоју и њиховим породицама  у кризним ситуацијама у општини Чајетина.
По речима Зорице Милосављевић, председнице Златиборског круга и  координаторке  пројекта, ово је пионирски подухват и документ који ће служити као пример добре праксе другим општинама у Србији. У Тиму за израду Протокола су учествовали представници локалне самоуправе, предшколске установе, основне и средње школе, ватрогасне јединице, полицијске станице, Центра за социјални рад, Дома здравља, Црвеног крста и локалних удружења, који су сагледали положај и потребе особа са сметњама у развоју у периоду кризе из угла сваке од ових организација/институција, и учествовали у процесу изналажења решења и одговора на ове потребе.
Водитељке процеса израде Протокола су биле мастер дефектолози Светлана Главинић и Мирјана Оцокољић из Друштва за церебралну и дечију парализу Ивањица. 


На последњем састанку Тима за израду Протокола, документ је представљен учесницима, а у наредном периоду ће бити достављен свим релевантним организацијама и установама у Чајетини, које ће на основу њега, у неким могућим наредним кризама и ванредним ситуацијама, имати тачно дефинисане кораке за пружање подршке деци са сметњама у развоју и њиховим породицама.
Пројекат „Партнерство у заједници – решење кризе“  се током 12 месеци бавио унапређивањем услуга социјалне заштите  кроз систематски приступ, повезујући све локалне институције и удружења,  а након завршетка пројекта остаје овај важан документ како би се обезбедила адекватна подршка особама са сметњама у развоју у кризним ситуацијама у општини Чајетина.