У Чајетини представљени прелиминарни резултати истраживања у пројекту "Остати или отићи" (видео)

Делегација Географског института

Представљање прелиминарних резултата истраживања у пројекту „Остати или отићи“ о идентификацији миграторних намера становништва на руралним просторима одржано је у општини Чајетина. Носилац овог пројекта који се бави мотивима за останак на селу је Географски институт „Јован Цвијић“ у сарадњи са организацијама на локалном нивоу и локалним самоуправама.

Географски институт „Јован Цвијић“ Српске академије наука и уметности покренуо је пројекат којим се истражује шта мотивише становништво за живот на селу. Жеља је да се пронађу позитивне стране останка, доласка или поврата у рурална подручја.

"Ми смо овде заиста наишли на добар одзив, прво локалног становништва и спремност да се укључи пошто је ово све на добровољној основи као део програма "ситизен сајенса". Људи су били спремни да се укуче у анкетно истраживање, да нам пренесу своје мишљење о животу на селу. што је веома значајно јер смо ту добили заправо увид у реалну слику живота и проблема и предности са којима се људи суочавају сваки дан на селу. Многи сегменти су показали да су битни, од културног живота, здравствене заштите, друштвеног живота, могућности за лични развој и напредак, везаност за средину из које долазимо. То су разлози из социјалног домена који говоре да није пољопривреда једино због чега људи бораве на селу",        

каже Марија Дробњаковић са Географског института "Јован Цвијић". Општинска управа Чајетине се укључила у спровођење пројекта „Остати или отићи“ тако што је помогла у избору испитаника у оквиру узорка за спровођење анкете. Са територије општине Чајетина испитано је 72 мештана сеоских насеља који су већински изразили да су задовољни условима живота, што је само један од сегмената упитника који ће бити настављен.

"Општина Чајетина се труди да помаже сва истраживања која се раде на територији општине. Ми се као локална самоуправа трудимо да увек помогнемо развој села, останак на селу кроз наше пројекте и рад јавних предузећа. Ово истраживање је нама показало да није само довољна локална самоуправа, потребно је укључивање и са националног нивоа",

каже Слађана Вуловић, руковводилац одељења за привреду, друштвене делатности и инвестиције. Општине у којима се овај пројекат спроводи су још и Ужице, Бајина Башта, Прибој, Ваљево, Љиг и Лозница, а циљано је за географски опсег истраживања изабрана Западна Србија, јер је процењено да има највише примера добре праксе. Пројекат који траје две године улази у другу половину спровођења и за годину дана ће бити објављени коначни резултати. Финансира се од Центра за промоцију науке у оквиру Министарства науке, технолошког развоја и иновација а укључује поље такозваних грађанских истраживања. Један од циљева је да резултати пројекта буду користан алат за доносиоце одлука на државном и локалном нивоу.